Μπάσκετ: Κανένα πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό στη Θεσσαλονίκη

Δευτέρα, 15 Οκτωβρίου 2012 20:37
UPD:21:13

Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στο «Αλεξάνδρειο» ο Παναθηναϊκός απέναντι στον γηπεδούχο Αρη, τον οποίο νίκησε με 71-56 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 23-27, 37-56, 56-71

Οι «πράσινοι» μπήκαν «ζεστοί» στον αγώνα και προηγήθηκαν 11-4, παρά τα άσχημα ποσοστά ευστοχίας που είχαν στο πρώτο ημίχρονο (8/21 δίποντα, 3/11 τρίποντα). Οι παίκτες του Πεδουλάκη έκαναν «θραύση» στα επιθετικά ριμπάουντ (9 στο πρώτο ημίχρονο, κανένα ο Άρης) και με τις δεύτερες (αλλά και τρίτες) επιθέσεις δεν δυσκολεύονταν να φτάσουν στο αντίπαλο καλάθι. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό στο +4 (27-23), ύστερα από ένα κακό παιχνίδι.

Α. Πεδουλάκης: Απαράδεκτοι στο πρώτο ημίχρονο

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός βελτίωσε ακόμη περισσότερο την άμυνά του, είχε ομαδικό παιχνίδι (έφτασε τις 14 ασίστ) και με τον Διαμαντίδη να ηγείται της επίθεσης έκανε σερί 21-6 και «κλείδωσε» τον αγώνα στο 27ο λεπτό, όταν προηγήθηκε 48-29. Η αθηναϊκή ομάδα διατήρησε και στη συνέχεια τη διψήφια διαφορά φτάνοντας στο 71-56, ενώ ο Πεδουλάκης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.