Μπάσκετ: «Πέταξε» ο Ικαρος στην πρεμιέρα

Δευτέρα, 15 Οκτωβρίου 2012 21:35
UPD:22:14

Ο Ίκαρος Καλλιθέας ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο εφετινό πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών. Στη φωτογραφία, Ο παίχτης του Ικάρου Έιβις Γουάιτ (αριστερά) μάχεται για τη μπάλα με τον παίχτη του Απόλλωνα Πατρών Γκόρντον Κλάιμπερ.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 41-34, 55-45, 67-65

Ο αγώνας μπορεί να μην ήταν ποιοτικός αλλά είχε ενδιαφέρουσα εξέλιξη και οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν ανταγωνιστικές, συμβαδίζοντας στο σκορ. Ένα "ξέσπασμα" στην τρίτη περίοδο από τους Γκίμπσον και Ράιτ απέφεραν ένα σερί 7-0 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 51-41 και διατήρησαν τη διαφορά ως τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (55-45).

Με οκτώ συνεχείς πόντους του Κλάιμπερ στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, η αχαϊκή ομάδα μείωσε τη διαφορά και περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη ισοφάρισε (63-63). Σε εκείνο το σημείο όμως "μίλησε" η εμπειρία του Αλέξη Κυρίτση, ο οποίος βοήθησε τους συμπαίκτες και το σύλλογό του να φτάσουν σε μια αγχώδη αλλά πολύ σημαντική νίκη.