Ευρωλίγκα: Οδυνηρή ήττα του Ολυμπιακού από τη Ζαλγκίρις

Πέμπτη, 25 Οκτωβρίου 2012 23:40
UPD:26/10/2012 01:36

Τη δεύτερη ήττα του σε τρεις αγώνες στην Ευρωλίγκα γνώρισε απόψε ο Ολυμπιακός, που ηττήθηκε στο ΣΕΦ από τη Ζαλγκίρις Κάουνας με το βαρύ 79-61.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 39-33, 49-59, 61-79

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα, άφησε άποντους τους Λιθουανούς για περίπου πέντε λεπτά και με ηγέτη τον Πρίντεζη προηγήθηκε 8-0 και 12-5 στο 7΄. Η ομάδα του Πλάθα συνήλθε όμως γρήγορα, πίεσε πολύ και έκλεισε τους διαδρόμους στην άμυνά της, με αποτέλεσμα να προσπεράσει 14-13. Οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σχεδόν ως τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά τα τρίποντα των Σπανούλη και Πρίντεζη έστειλαν τις ομάδες στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό στο +6 (39-33).

YOUTUBE

Η τρίτη περίοδος υπήρξε, κυριολεκτικά, καταστροφική. Η Ζαλγκίρις κυριαρχούσε στα επιθετικά ριμπάουντ και ανανέωνε επιθέσεις, με αποτέλεσμα να τρέξει ένα σερί 26-10 και να προηγηθεί με 59-49 στο 30΄, χάρις στον "ζεστό" Μάρκο Πόποβιτς που σημείωσε δύο "κολλητά" τρίποντα στο 27΄. Οι Λιθουανοί δεν επαναπαύτηκαν αλλά συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη συνέχεια και με "μπροστάρη" τον Καουκένας έκαναν νέο σερί 12-0, οικοδομώντας μια διαφορά μη αναστρέψιμη, καθώς στο 34΄ το σκορ στο ταμπλό του ΣΕΦ έγραφε 59-71, σε δεύτερο κατά σειρά "μαύρο βράδυ" του Ολυμπιακού στην Ευρώπη.