Ευρωλίγκα: Δύσκολη αποστολή με Ολίμπια ο Παναθηναϊκός

Παρασκευή, 26 Οκτωβρίου 2012 09:38
UPD:09:38

Το έργο της ελληνικής ομάδας μόνο εύκολο δεν είναι, καθώς οι Σλοβένοι παρουσιάζονται εφέτος αρκετά ενισχυμένοι και ιδιαίτερα μέσα στην έδρα τους αποτελούν πάντα έναν αρκετά υπολογίσιμο και ικανό για όλα αντίπαλο.

Οι δύο ομάδες μετρούν από μία νίκη και μία ήττα στο ξεκίνημα των υποχρεώσεών τους στη διοργάνωση, με τους «πράσινους» να προέρχονται από την ήττα στο μεγάλο ντέρμπι της Α1 από τον Ολυμπιακό.

Στην τελευταία τους αναμέτρηση επί σλοβενικού εδάφους, την περίοδο 2010/2011, η Ολίμπια είχε επικρατήσει 85-84, μετά από ένα ματς θρίλερ που είχε κριθεί στην παράταση, ενώ στην Αθήνα οι «πράσινοι» επικράτησαν 95-88.

Η ελληνική ομάδα θέλει πάση θυσία τη νίκη για να διατηρήσει ακέραιες τις ελπίδες της για την κατάκτηση της 1ης θέσης στον όμιλο και στην προσπάθειά της αυτή δεν αντιμετωπίζει κανένα αγωνιστικό πρόβλημα.