Σούπερ Λίγκα: Μεγάλο «διπλό» του ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη

Κυριακή, 04 Νοεμβρίου 2012 19:10
UPD:21:28

Σκόρερ της μακεδονικής ομάδας ήταν ο Αθανασιάδης στο 39ο (με πέναλτι) και 42ο λεπτό

Ο καλύτερος αγώνας της ημέρας είχε γρήγορο ρυθμό από την αρχή, με την πρώτη αξιόλογη φάση να καταγράφεται στο 9ο λεπτό, όταν ο Λαμπρόπουλος σούταρε άστοχα από καλή θέση. Στο 28΄ ο Χακόμπο απέκρουσε σουτ του Γουνδουλάκη και δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με αυστηρό πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής Κομίνης σε χέρι του Ρόκα και στο οποίο ευστόχησε ο Αθανασιάδης. Ο νεαρός επιθετικός του «Δικέφαλου» ξαναχτύπησε στο 42΄, αξιοποιώντας ιδανικά τη σέντρα του Σαλπιγγίδη με κεφαλιά-«ψαράκι». Στο 44ο λεπτό ο οξύθυμος Λαζάρ άφησε τον ΠΑΟΚ με 10 παίκτες, όταν επέτρεψε ένα μπουκάλι στην εξέδρα και αντίκρισε αμέσως την κόκκινη κάρτα.

Η αριθμητική υπεροχή έφερε όλο τον Πανιώνιο στην επίθεση. Με την καλή φυσική κατάστασή τους οι «κυανέρυθροι» αύξησαν την πίεση πρεσάροντας από ψηλά. Ως εκ τούτου δεν προξενεί έκπληξη η γρήγορη μείωση του σκορ: στο 56ο λεπτό ο Χακόμπο εξουδετέρωσε αρχικά την κεφαλιά του Κολοβού αλλά η μπάλα έφτασε στον Αραβίδη, που μόνος απέναντι στην εστία έκανε το 1-2, σκοράροντας το τρίτο τέρμα του στους δύο τελευταίους αγώνες του Πανιωνίου (είχαν προηγηθεί τα δύο απέναντι στον Πανθρακικό). Οι παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου ενέτειναν τις προσπάθειές τους και στο 70΄ ο Σάμαρης από καλή θέση σούταρε άστοχα, ενώ στο 87΄ ο Χακόμπο εξουδετέρωσε εντυπωσιακά το σουτ του Διαμαντάκου από το ύψος της περιοχής και στο 90΄ μπλόκαρε την κεφαλιά του Αραβίδη, διαφυλάσσοντας το πολύτιμο τρίποντο.