Μπάσκετ: Ηττα-σοκ του Παναθηναϊκού, «περίπατος» για Ολυμπιακό

Κυριακή, 04 Νοεμβρίου 2012 19:20
UPD:20:02

Αντίθετα, ο Ολυμπιακός εντός των συνόρων δεν αντιμετωπίζει το παραμικρό πρόβλημα, όπως απέδειξε με το ευρύ 103-67 απέναντι στον ΚΑΟ Δράμας, στο ΣΕΦ. Πολύ σημαντική, επίσης, η επιτυχία του Ρεθύμνου, που πήρε το ροζ φύλλο στην αναμέτρηση των Ιλισίων επικρατώντας του Ηλυσιακού με 72-66.

Στη Γλυφάδα, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 12 πόντους στη λήξη του ημιχρόνου (42-30), όμως όλα κρίθηκαν στο τελευταίο τρίλεπτο. Στο 37΄ ο Λάσμε τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή και ο Ίκαρος ισοφάρισε (63-63), για να φτάσουμε σε ένα «δραματικό» φινάλε. Στα 45΄΄ πριν τη λήξη και με τους «πράσινους» προηγούμενους 67-66 ο Ούκιτς αστόχησε σε τρίποντο. Με δύο βολές ο Κυρίτσης έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (68-67), ενώ 15΄΄ πριν το τέλος ο Διαμαντίδης υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ και με άλλες δύο βολές, ξανά ο Κυρίτσης, έφερε τη διαφορά στο +3 (70-67). Ο Διαμαντίδης αστόχησε σε μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε και το τελικό 72-68 διαμόρφωσε με κάρφωμα στην εκπνοή ο Φαγιέ.

Βίοι αντίθετοι, στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός πέτυχε την τέταρτη σερί νίκη του και μάλιστα με την πρώτη εφετινή «κατοστάρα». Με 12/25 τρίποντα και τον Σπανούλη (18 πόντοι) να έχει 4/4 έξω από τη γραμμή των 6.75, η πειραϊκή ομάδα δεν συνάντησε την παραμικρή αντίσταση, όπως δείχνουν άλλωστε και οι 28 (!) ασίστ που μοίρασαν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα (πρώτος σκόρερ ο Πρίντεζης με 20 πόντους). Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο 31-14 και στο ημίχρονο 58-32, μετατρέποντας ουσιαστικά τον αγώνα σε προπόνηση.

Στα Ιλίσια, τέλος, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμη και με διαφορά 8 πόντων (33-25), για να κλείσουν το ημίχρονο στο +5 (35-30). Το τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ξεκίνησε με σερί 6-0 για τον ΑΓΟΡ, που προηγήθηκε 36-35. Έκτοτε οι αντίπαλοι συμβάδιζαν ως το τελευταίο δίλεπτο, όταν το τρίποντο του Τσόχλα έδωσε προβάδισμα (63-61) στην ομάδα της Κρήτης. Στη συνέχεια ο ίδιος «έκλεψε» την μπάλα από το Χατζή και έφερε τη διαφορά στο +4 (65-61), ενώ στο τέλος με 4/4 βολές «υπέγραψε» μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη για το Ρέθυμνο.