Σούπερ Λίγκα: Δύσκολη νίκη, αλλά νίκη για τον Παναθηναϊκό

Κυριακή, 04 Νοεμβρίου 2012 21:29
UPD:23:33

Tο τρίτο εφετινό γκολ του Τοτσέ στο πρωτάθλημα

Ο αγώνας είχε τη μορφή που αναμενόταν στο ξεκίνημά του, δηλαδή τον Παναθηναϊκό επιθετικό και την ΑΕΚ "σφιχτή" στην αμυντική λειτουργία της. Οι τυπικά γηπεδούχοι δεν έβρισκαν εύκολα διάδρομο προς την εστία του Κωνσταντόπουλου, γι΄ αυτό οι πράσινοι αναλίσκονταν σε βαθιές μπαλιές προς τον Τοτσέ. Τελικά η τακτική τους ευδοκίμησε στο 25΄, όταν σε ένα τέτοιο μακρινό πέρασμα του Χριστοδουλόπουλου ο Ισπανός βγήκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και με εν κινήσει βολέ «εκτέλεσε» τον τερματοφύλακα της Ένωσης, σημειώνοντας ένα ωραίο γκολ. Ο Ίβηρας, μάλιστα, έχασε μια καλή ευκαιρία για το 2-0 στο 38΄, όταν μόλις και δεν πρόλαβε να εκμεταλλευτεί κάποιες κόντρες για να σκοράρει από κοντά, ενώ στο 42΄ η ΑΕΚ είχε μια καλή στιγμή, αλλά το τεχνικό σουτ του Κοντοέ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω από τα δοκάρια του Καρνέζη.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός οπισθοχώρησε λίγο, τη στιγμή που οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν τις γραμμές τους. Ευκαιρία από οργανωμένη επίθεση πάντως οι παίκτες του Λίνεν δεν μπορούσαν να κάνουν και χρειάστηκαν δύο επιπόλαια φάουλ του Φουρλάνου έξω από την περιοχή για να απειλήσουν οι φιλοξενούμενοι. Αφού προηγουμένως ο «κεραυνός» του Χριστοδουλόπουλου πέρασε μόλις άουτ (56΄), στο 63΄ ο Καρνέζης «απογειώθηκε» για να πετάξει την μπάλα κόρνερ στο καλοχτυπημένο φάουλ του Λαγού. Οι δύο τελευταίες ευκαιρίες του αγώνα ανήκαν στην ΑΕΚ και καταγράφηκαν στις καθυστερήσεις. Στο 93΄ ο Κοντοές βρέθηκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα αλλά ο διεθνής τερματοφύλακας των «πρασίνων» είχε κλείσει τη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Κουτρουμπής έκανε το σουτ εκτός περιοχής και ο Καρνέζης με εντυπωσιακή, όσο και σωτήρια, επέμβαση κράτησε τη νίκη για την ομάδα του.