Ευρωλίγκα: «Πήρε μπροστά» ο Ολυμπιακός, 84-71 την Αρμάνι στο Μιλάνο

Πέμπτη, 08 Νοεμβρίου 2012 23:39
UPD:09/11/2012 08:36

Φωτογραφία αρχείου.

Ήταν η πρώτη εκτός έδρας επιτυχία των «ερυθρόλευκων» στον 3ο όμιλο, ενώ οι γηπεδούχοι γνώρισαν την τρίτη ήττα τους στη διοργάνωση, ύστερα από πέντε αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 36-41, 50-59, 71-84

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν από την αρχή να δώσουν γρήγορο τέμπο στον αγώνα, όμως ο αντίπαλός της ανταποκρίθηκε πολύ καλά και με τον Μαυροειδή να πραγματοποιεί την πρώτη πολύ καλή εμφάνιση με τη νέα ομάδα του ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 13-6 στο 5ο λεπτό, αλλά ένα 12-2 των Ιταλών με «μπροστάρηδες» τους Μπουρούση, Λάνγκφορντ και Χέντριξ επέτρεψε στην Αρμάνι να περάσει στο 7΄ με 16-15. Χάρις στη βοήθεια των Σπανούλη και Λο οι παίκτες του Μπαρτζώκα βρήκαν όμως τις λύσεις από την περιφέρεια και το δεκάλεπτο έκλεισε με την πειραϊκή ομάδα στο +7 (24-17).

Ο Μπουρούσης συνέχισε να ηγείται της ομάδας του και με 12 προσωπικούς πόντους στο πρώτο ημίχρονο διατηρούσε την Αρμάνι κοντά στο σκορ και ενίοτε προηγούμενη (28-27 στο 16΄). Ο Ολυμπιακός όμως είχε πολύ καλό ποσοστό ευστοχίας έξω από τα 6.75 (6/12 στο πρώτο μισό) κι έτσι δεν αντιμετώπιζε ιδιαίτερο πρόβλημα. Μάλιστα, με δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Παπανικολάου και Πρίντεζη οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (40-30), για να ολοκληρωθεί το πρώτο μισό με 41-36.

Η διακοπή για το ημίχρονο δεν επηρέασε τον Παπανικολάου, που συνέχισε να σκοράρει... κατά ριπάς από τη γραμμή του τρίποντου (5/6 συνολικά), ενώ οι Πρίντεζης και Μαυροειδής «έκοβαν κι έραβαν» στην επίθεση. Η τακτική της πειραϊκής ομάδας είχε «βραχυκυκλώσει» τα ατού της Αρμάνι, ενώ προϊόντος του χρόνου ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν εμφάνισε τις παθογένειες των προηγούμενων αγώνων αλλά βελτίωνε την απόδοσή του. Στο 30΄ το σκορ ήταν 59-50, ενώ η συνάντηση κρίθηκε, ουσιαστικά, στο 35΄: τότε ο Βασίλης έδωσε μια εκπληκτική ασίστ στον Χάινς και αμέσως ύστερα ευστόχησε σε τρίποντο κάνοντας το 74-57 και «σκοτώνοντας» το ηθικό της αντίπαλης ομάδας, που έως τότε ήλπιζε στην ανατροπή.