Ευρωλίγκα: Εκπτωτη η «βασίλισσα» στο ΟΑΚΑ

Πέμπτη, 15 Νοεμβρίου 2012 23:46
UPD:16/11/2012 01:08

O Παναθηναϊκός νίκησε στο ΟΑΚΑ τη Ρεάλ Μαδρίτης με 79-68, κάνοντας μεγάλο βήμα για την πρόκριση στο Top 16 της Ευρωλίγκας.

Ταυτόχρονα, οι «πράσινοι» υπερκάλυψαν τη διαφορά της ήττας (-8) στην ισπανική πρωτεύουσα και σε περίπτωση ισοβαθμίας υπερτερούν της «βασίλισσας».

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 42-35, 65-52, 79-68

YOUTUBE

Με νίκη στην Ιταλία επί της Καντού την ερχόμενη εβδομάδα, ο Κυπελλούχος Ελλάδας θα εξασφαλίσει την πρόκριση πριν την ολοκλήρωση του ομίλου. Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ο Στεφάν Λάσμε με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κοψίματα, ο οποίος συνεργάστηκε άριστα με τον Δημήτρη Διαμαντίδη (7 πόντοι, 8 ασίστ), ενώ η συνεισφορά του Μάικ Μπράμος (3 κλεψίματα) υπήρξε καταλυτική για την αμυντική λειτουργία της ομάδας του.

Άστοχη και νευρική στο πρώτο δεκάλεπτο, η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω τέσσερις πόντους (12-16) με τη λήξη του. Ωστόσο, με εξαιρετική άμυνα στη συνέχεια οδήγησε τη Ρεάλ σε 10 λάθη και έτρεξε στον αιφνιδιασμό στη β΄ περίοδο, διάστημα στο οποίο κυριάρχησε και έθεσε τις βάσεις για την τελική επικράτηση.

Η άμυνα ζώνης των Ισπανών δημιούργησε κάποια προβλήματα στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, που όμως εξισορροπούσε την κατάσταση με την κυριαρχία της στα επιθετικά ριμπάουντ. Το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +13 (65-52). Με τον Σουάρεθ να ευστοχεί έξω από τα 6.75 και τον Γιουλ να προσπαθεί πολύ, η Ρεάλ μείωσε στο 36΄ σε 71-64, αλλά τέσσερις διαδοχικοί πόντοι από τους Λάσμε και Πάνκο έθεσαν τους τίτλους τέλους στον αγώνα, που σήμανε την επιστροφή των «πράσινων» στο γνωστό, υψηλό επίπεδό τους.