Σούπερ Λίγκα: Νίκησε τον Πλατανιά, σκέφτεται Αρσεναλ και Παναθηναϊκό

Σάββατο, 01 Δεκεμβρίου 2012 21:21
UPD:02/12/2012 16:11

Ο Αμπντούν έκανε το 1-0 με πέναλτι στο 6ο λεπτό

Το δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων απέφερε ένα πέναλτι στο 5΄, όταν ο Ιμπαγάσα ανατράπηκε από τον Δέντσα και ο Αμπντούν έκανε το 1-0 ένα λεπτό αργότερα. Ο Φουστέρ έχασε δύο καλές ευκαιρίες (8΄, 17΄) και στο 19΄ ο Τοροσίδης διπλασίασε με κεφαλιά, σε σέντρα του Χολέβα. Ο Ολυμπιακός κυριαρχούσε απόλυτα, όμως αντί για τρίτο γκολ ο Πλατανιάς μείωσε στο 37΄ με μακρινό σουτ του Ουντότζι, με τον Κάρολ να φέρει μεγάλη ευθύνη. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Φουστέρ να έχει δοκάρι στο 38.

Οι παίκτες του Ζαρντίμ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, δημιούργησαν και έχασαν ευκαιρίες (64΄ Μήτρογλου σουτ άουτ, 80΄ Ιμπαγάσα σουτ άουτ) αλλά το γκολ δεν ήρθε. Η νίκη όμως παρέμεινε, ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος και αύξησε τη διαφορά από τον δεύτερο ΠΑΟΚ στους 11 βαθμούς και περιμένει, ήρεμος πλέον, τους αγώνες που έπονται, με την Άρσεναλ και τον Παναθηναϊκό.