Σούπερ Λίγκα: Νικητής ο Παναθηναϊκός στη μάχη των... ημιχρόνων

Κυριακή, 02 Δεκεμβρίου 2012 21:18
UPD:23:14

Οι παίκτες του Χουάν Ραμόν Ρότσα προηγήθηκαν στο ημίωρο με 2-0, με τέρματα στο 24ο και στο 28ο λεπτό.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο κυριαρχίας, με τους φιλοξενούμενους να είναι κυρίαρχοι στο πρώτο και τους «κυανέρυθρους» να επιβάλλουν το ρυθμό τους στο δεύτερο.

Οι παίκτες του Χουάν Ραμόν Ρότσα προηγήθηκαν στο ημίωρο με 2-0, με τέρματα στο 24ο και στο 28ο λεπτό. Στην πρώτη περίπτωση ο Πετρόπουλος έφυγε στην αντεπίθεση, οι αμυντικοί του «επέτρεψαν» να μπει στην περιοχή κι αυτός με διαγώνιο σουτ έκανε το 0-1. Στη δεύτερη, ο Βύντρα σκόραρε ύστερα από εκτέλεση φάουλ με ωραίο σουτ από περίπου 30 μέτρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, οι γηπεδούχοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και είχαν την πρωτοβουλία. Ο Παναθηναϊκός είχε πάντως την ευκαιρία για το 0-3 στο 71ο λεπτό, αλλά οι Χριστοδουλόπουλος και Ζέκα έχασαν μια σπουδαία διπλή ευκαιρία. Στο 78΄ ο Ντούνης εκμεταλλεύτηκε τη λάθος απομάκρυνση του Τριανταφυλλόπουλου και μείωσε σε 2-1 ξαναβάζοντας τον Πανιώνιο στο παιχνίδι, όμως στη διάστημα που απέμεινε οι παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου δεν κατόρθωσαν να απειλήσουν ουσιαστικά τον Καρνέζη.