Βόλεϊ: Όλοι... έξω

Τετάρτη, 12 Δεκεμβρίου 2012 23:21
UPD:23:21

Η Λοκομοτίβ Χάρκιβ απέκλεισε τον Παμβοχαϊκό, στο πλαίσιο των «8» του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας. Οι Ουκρανοί ζευγάρωσαν απόψε τις νίκες τους στο Χάρκοβο, επικρατώντας πολύ εύκολα με 3-0 (25-19, 25-17, 25-14) και προκρίθηκαν στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Στο «Αλεξάνδρειο» ο Άρης πάλεψε, βρέθηκε κοντά στην κατάκτηση της νίκης που θα έστελνε τις ομάδες στη διεκδίκηση της πρόκρισης μέσω του «χρυσού σετ» αλλά έχασε στο «Αλεξάνδρειο» από την Κομουνάλνικ Γκρόντνο (Λευκορωσία) με 2-3 (25-15, 21-25, 25-15, 22-25, 14-16) και αποκλείστηκε από το Τσάλεντζ Καπ.

Για την ίδια διοργάνωση, στις Γυναίκες, ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά σε μια μεγάλη ανατροπή καθώς νίκησε στο κλειστό του Ρέντη την πολωνική Μπιάλιστοκ με 3-0 (25-16, 25-19, 25-18), ισοφάρισαν το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (είχαν ηττηθεί με το ίδιο σκορ), αλλά έχασαν το «χρυσό σετ» (12-15) και η μεγάλη προσπάθειά τους είχε άδοξο τέλος.

Η ΑΕΚ, τέλος, για την ίδια διοργάνωση ηττήθηκε στη Νέα Φιλαδέλφεια από τη γαλλική Λε Κανέ με 1-3 (23-25, 25-21, 17-25, 17-25) και αποχαιρέτησε την Ευρώπη με δύο ήττες.