Κύπελλο Ελλάδας: Τον επόμενο αντίπαλο περιμένει ο ΠΑΟΚ

Πέμπτη, 13 Δεκεμβρίου 2012 22:45
UPD:23:05

Οι ομάδες ξεκίνησαν με διάθεση και αρκετή ενέργεια σε ένα πολύ κρύο περιβάλλον, με αποτέλεσμα το σκορ να ανοίξει νωρίς. Στο 11ο λεπτό ο Γιάννου έκανε το 0-1 με κεφαλιά, σε φάουλ του Φωτάκη, αλλά στο 18΄ ο Έξαρχος «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο, νικώντας τον Χακόμπο ύστερα από το λάθος του Σαλπιγγίδη. Ο διεθνής επιθετικός, ωστόσο, «διόρθωσε» το λάθος του στο 29΄, όταν πήρε το ριμπάουντ μετά από σουτ του Λάζαρ και σκόραρε.

Η ανωτερότητα του ΠΑΟΚ επισφραγίστηκε με ένα τρίτο γκολ στην επανάληψη, με το οποίο η ομάδα του Γιώργου Δώνη «κλείδωσε» από σήμερα την πρόκριση: σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων η μπάλα έφτασε στον Φωτάκη, που με αριστερό διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στην Τούμπα, στις 22 Δεκεμβρίου.