Μπάσκετ: Μεσημεριανή «προπόνηση» στο ΣΕΦ

Κυριακή, 16 Δεκεμβρίου 2012 14:45
UPD:15:23

Ο Βασίλης Σπανούλης του Ολυμπιακού προσπαθεί να ξεφύγει από την επιτήρηση του Νίκου Χατζή του Ηλυσιακού

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 55-43, 82-58, 113-75

Ο Ηλυσιακός κατόρθωσε να υπάρξει ανταγωνιστικός για τα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, όταν ακολούθησαν τον αντίπαλό τους πολύ κοντά στο σκορ (40-38). Τότε, με ένα επιμέρους σκορ 15-5 οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν τη διαφορά στο ημίχρονο στο +12 και έκτοτε δεν ξανακοίταξαν πίσω. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα άσκησαν μεγάλη πίεση, πήραν τα ριμπάουντ, έτρεξαν σε ρυθμό που ο αντίπαλος δεν μπορούσε να ακολουθήσει και, κάπως έτσι, η διαφορά έφτασε στους 50 (παρά δύο) πόντους.

Ο τεχνικός των «ερυθρόλευκων» ξεκούρασε τους Περπέρογλου και Άντιτς, ενώ και οι Σπανούλης, Πάουελ έπαιξαν λίγο. Ο πρωταθλητής είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Σλούκας, Πάουελ, Πρίντεζης, Γκετσεβίτσιους, Παπανικολάου), ενώ από τον Ηλυσιακό διακρίθηκε ο Στόγκλιν (32 πόντοι με 3 τρίποντα). Οι πρωταθλητές ολοκλήρωσαν νικηφόρα το 2012, το τέλος του οποίου τους βρίσκει μόνους και αήττητους στην κορυφή της Α1.