Α1 Μπάσκετ: ΑΕΚ-Μαρούσι 78-82

Τετάρτη, 19 Ιανουαρίου 2011 21:03

Τεράστια εκτός έδρας (8η για φέτος) νίκη επί της ΑΕΚ στο κλειστό του Αιγάλεω κατέκτησε το Μαρούσι (78-82) σε εξ αναβολής παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής και «στρογγυλοκάθισε» στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Σε περιπέτειες η Ένωση.

Σε τεράστιο κίνδυνο μπαίνει η «Ένωση», που ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο με μόλις τέσσερις νίκες! Λαϊκά δικαστήρια από τους οπαδούς της ΑΕΚ στήθηκαν κατά του πληρεξούσιου του μεγαλομετόχου, Σωκράτη Λαμπρόπουλου και των παικτών της ομάδας. Κόμματος, Μπάγκαριτς και Χουέρτας ήταν οι κορυφαίοι των νικητών!

Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας ώθηση και από τους 500 φιλάθλους τους που βρέθηκαν στο κλειστό του Αιγάλεω και δημιούργησαν θερμή ατμόσφαιρα. Στο 3' προηγήθηκαν με 6-2 και στο 6' με 12-8 χάρη στον Δήμο Ντικούδη, ο οποίος ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών του Δικεφάλου. Το Μαρούσι κατάφερε να ισορροπήσει εκμεταλλευόμενο το ύψος και τον όγκο του Μπάγκαριτς κάτω από το καλάθι αλλά και την ανύπαρκτη άμυνα του Μακ (14-14 στο 8'). Η είσοδος των Παπανικολάου και Δορκοφίκη στο παρκέ περιόρισε τη δράση του πολύπειρου Σέρβου και έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-16 υπέρ της ΑΕΚ.

Στη δεύτερη περίοδο οι Νικολαΐδης και Καλλινικίδης ανέβασαν στροφές με αποτέλεσμα να ανεβαίνει και η διαφορά, που στο 14' έφτασε το +12 (28-16). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά με τον Κόμματο (28—20 στο 16’) αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να ξεφύγουν εκ νέου με +12 (34-22 στο 17') ελέω του σούπερ διδύμου των Ντικούδη και Καστλ, το οποίο έγινε +17 στο 19' (39-22) με πέντε σερί πόντους του Μακ, πριν από την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με 43-27.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή γνώριζαν πως για να έχουν τύχη για τη διεκδίκηση της νίκης θα έπρεπε να παίξουν σκληρά και να ροκανίσουν τη διαφορά. Και αυτό έκαναν. Με άμυνα ζώνης για ένα διάστημα και «χτυπώντας» μέσα στο καλάθι με τον Μπάγκαριτς και έξω από αυτό με τους Κόμματο, Γκαγκαλούδη και Χουέρτας, κατάφεραν στο 25' να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (50-42).

Το ματς φαινόταν να έχει γυρίσει, κάτι που αποτυπώθηκε ξεκάθαρα στο ταμπλό στο 29’ όπου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους δύο (54-52) έπειτα από τρίποντο του Χουέρτας. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 60-57 και όλα κρέμονταν από μια… κλωστή. Με τρίποντα των Κόμματου και Κλεμένε το Μαρούσι προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς (60-63 στο 31') βάζοντας πλώρη για τη νίκη!

Στο 34’ και ενώ το σκορ ήταν 62-66 ήρθε ο τραυματισμός του Περικλή Δορκοφίκη, τον οποίο χτύπησε με δύναμη στα γεννητικά όργανα ο Ντάλιμπορ Μπάγκαριτς σε προσπάθεια να τον μαρκάρει. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 66-66 παρότι φορτώθηκε με πέντε φάουλ ο Δήμος Ντικούδης ωστόσο δέχθηκε ένα σερί 5-0 με τρίποντο του Γκαγκαλούδη και λέι απ του Κόμματου (66-71 στο 37'). Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με δύο βολές του Καστλ και ένα τρίποντο του Παπανικολάου (71-71 στο 38'). Και πάλι, όμως, το «μπαρουτοκαπνισμένο» και συνηθισμένο να παίρνει νίκες στο τέλος Μαρούσι κατάφερε να προσπεράσει και να πάρει τη νίκη με 78-82 παρά τις προσπάθειες του Μάκη Νικολαΐδη.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 43-27, 60-57, 78-82.

Διαιτητές: Φούφης - Μπήτης - Μάνος

ΑΕΚ (Γκέκος): Καστλ 12, Νικολαΐδης 23 (3), Παπανικολάου 3 (1), Μακ 12 (2), Ντικούδης 14, Δορκοφίκης 5 (1), Αντωνάκης, Καλλινικίδης 7, Μελς 2, Τζόλος.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Αλεξανδρής): Μπάγκαριτς 16, Ουέρτας 15 (3), Χαριτόπουλος 10, Γκαγκαλούδης 17 (3), Βαβάτσικος 3, Κλεμέντε 1, Κογιαντίνοβιτς 1, Κόμματος 17 (4).