Α1 Μπάσκετ: ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 61-84

Σάββατο, 22 Ιανουαρίου 2011 17:36

Για πρώτη φορά φέτος ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα στο κλειστό της Πυλαίας. Δράστης ήταν ο Παναθηναϊκός, ο οποίος με φόρα από τη νίκη κόντρα στη Λιέτουβος, δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην τελική επικράτηση με σκορ 61-84.

Πάντως, ο ΠΑΟΚ εξ αρχής γνώριζε πως το έργο του ήταν εξαιρετικά δύσκολο, όχι μόνο λόγω της αξίας τους αντιπάλου τους, αλλά και εξαιτίας του γεγονότος πως έπαιζε χωρίς φιλάθλους, λόγω τιμωρίας.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν έτσι να πάρουν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα και από τα πρώτα λεπτά ξέφυγαν στο σκορ, με τους γηπεδούχους να μη μπορούν να ακολουθήσουν.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον δείκτη του σκορ να βρίσκεται στο 12-23, ενώ στο ημίχρονο η διαφορά ανέβηκε κι άλλο και έφτασε στο +15 (31-46). Ο ΠΑΟΚ κατέρρευσε στη συνέχεια και ο Παναθηναϊκός χωρίς να πατήσει γκάζι έφτασε εύκολα στο τελικό 61-84.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 33-46, 44-58, 61-84