Α1 Μπάσκετ: ΑΕΚ-Ολυμπιακός 74-79

Σάββατο, 29 Ιανουαρίου 2011 22:03

Τι κι αν μέχρι το 39' είχε μόλις 2 πόντους και τραγική παρουσία. Ο Σπανούλης ήταν αυτός που με τρίποντο 42'' πριν την εκπνοή (έκανε το 71-76) έκρινε την αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του (74-79).

Η «Ένωση» του Άγγελου Κορωνιού έχοντας για κορυφαίους τους Χαρτ (19 π.) και Κοχαντάρεβιτς (15π.) πάλεψε «σκυλίσια» και έχασε στις λεπτομέρειες από έναν κακό Ολυμπιακό, από τον οποίο ξεχώρισε ο Μπουρούσης με 19 π.

Μπορεί ο Ολυμπιακός να ξεκίνησε το ματς με δύο εύστοχα τρίποντα από τους Κέσελ και Τεόντοσιτς (2-6 στο 1'), αλλά η ΑΕΚ με μπροστάρη τον Κοχαντάρεβιτς κατάφερε στο 3’ να προηγείται με 11-8, υποχρεώνοντας τον Ντούσαν Ίβκοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Κάπου εκεί έδρασαν οι ανεγκέφαλοι της εξέδρας που πέταξαν στο παρκέ ένα καπνογό-«βαρελάκι» με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα να γίνει αποπνικτική και οι διαιτητές να πάρουν τους παίκτες για τα αποδυτήρια. Εκεί παρέμειναν για δέκα λεπτά ενώ το ματς άρχισε μετά από ένα τέταρτο, όταν και καθάρισε το τοπίο.

Η διακοπή μόνο καλό δεν έκανε στους γηπεδούχους. Αντίθετα, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ρυθμό και κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 21-28 χάρις σε τρίποντο του Χαλπερίν στην εκπνοή. Προς αυτή την κατεύθυνση συντέλεσε και η απόφαση του Άγγελου Κορωνιού να εμπιστευτεί στον 19χρονο Βαγγέλη Τζόλο στη θέση του πλέι μέικερ αλλά και η πιεστική άμυνα του Ολυμπιακού σε όλο το γήπεδο.

Γενικά στην πρώτη του παρουσία στον πάγκο της ΑΕΚ ο Άγγελος Κορωνιός έκανε συνεχώς αλλαγές για να δοκιμάσει όλους τους παίκτες του. Στο 13' η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (21-32) με καλάθι του πολύ καλού Γιάννη Μπουρούση, αλλά η «Ένωση» βρήκε τον τρόπο με -τον διωγμένο από τον Μηνά Γκέκο- Ντάρκο Κοχαντάρεβιτς να μειώσει σε 29-36 στο 16'. Ο Σέρβος σέντερ είχε ως τότε 12 πόντους ενώ ο Μπουρούσης 13! Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν εκ νέου με +11 στο 18' (31-42), οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 6 (38-44) με καλάθι του Κάρι ένα λεπτό αργότερα, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 40-46!

Με τρίποντη «βόμβα» του Κοχαντάρεβιτς η ΑΕΚ μείωσε σε 46-48 στο 22' βάζοντας «φωτιά» στην εξέδρα και το παιχνίδι. Πραγματικός… πανικός έγινε με την ισοφάριση του Δικεφάλου στο 26’ με τρίποντο του Τέρελ Καστλ. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 6-0 με τέσσερις πόντους του Μπουρούση και δύο του Σπανούλη (54-60 στο 27’), αλλά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 58-60.

Το ματς ήταν ντέρμπι και το ίδιο χαρακτήρα διατήρησε και στην τελευταία περίοδο. Στο 34' η ΑΕΚ προηγήθηκε ξανά έπειτα από την πρώτη περίοδο με 64-63 με καλάθι του Χαρτ! Στο 35' το σκορ ήταν 66-66 αλλά δύο λεπτά αργότερα (37') έγινε 66-73 με τον Ολυμπιακό να ξυπνά και να τρέχει ένα σερί 7-0. Αν και άπαντες περίμεναν εκεί να κριθεί το ματς γελάστηκαν αφού η ΑΕΚ πέτυχε πέντε σερί πόντους με βολές του Καστλ και τρίποντο του Χαρτ και ένα λεπτό πριν το φινάλε μείωσε σε 71-73!

Κάπου εκεί έδρασε ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τους «ερυθρόλευκους», Βασίλης Σπανούλης και με τρίποντο 42'' πριν την εκπνοή έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα με πέντε πόντους (71-76) και «καθάρισε» τη νίκη. Τελικό σκορ 74-79!

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 40-46, 58-60, 74-79