Ευρωλίγκα: Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός 71-75

Παρασκευή, 25 Μαρτίου 2011 00:20
UPD:13:09

Μόνιμος κάτοικος Βαρκελώνης απειλεί να γίνει ο Παναθηναϊκός. Πραγματοποιώντας δεύτερη σπουδαία εμφάνιση μέσα σε λίγα 24ωρα οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, υπέταξαν τη Μπαρτσελόνα στο Παλάου Μπλαουγκράνα με 71-75 και ισοφάρισαν τη μεταξύ τους σειρά σε 1-1.

Τι κι αν η απογοήτευση είχε χτυπήσει κόκκινο για τον τρόπο, με τον οποίο χάθηκε η νίκη στο πρώτο παιχνίδι. Τι κι αν οι γηπεδούχοι και φετινοί διοργανωτές του Final Four ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 10 πόντους (38-28). Τι κι αν το διαιτητικό τρίο συνέχισε να σφυράει έδρα. Οι «πράσινοι» έδειξαν πως η φανέλα με το τριφύλλι και τα πέντε αστέρια είναι πολύ βαριά και όσοι τη φοράνε είτε δύσκολα λυγίζουν, είτε φεύγουν με το κεφάλι ψηλά.

Μετά από ένα κακό πρώτο 20λεπτο, όπου οι Καταλανοί έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 16 πόντους στη δεύτερη περίοδο (28-12 στο 13'), οι πρωταθλητές Ελλάδος ξύπνησαν και έφεραν το ματς τούμπα.

Ηγέτης της αντεπίθεσης του «τριφυλλιού» ήταν ένας εκπληκτικός Ρομέιν Σάτο, που θυμήθηκε τον παλιό καλό του εαυτό από τις μέρες που αγωνιζόταν στη Σιένα, αλλά και ο συνήθης ύποπτος Δημήτρης Διαμαντίδης. Ο πρώτος με το ολοκληρωτικό παιχνίδι του στην τρίτη περίοδο και ο δεύτερος με 14 πόντους στο ίδιο διάστημα έκλεισαν την ψαλίδα στον πόντο (57-56) και με κεκτημένη ταχύτητα έδωσαν στην ομάδα τους το προβάδισμα με την έναρξη της τέταρτης περιόδου (57-58 στο 31').

Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για το ελληνικό συγκρότημα, καθώς ο ένας μετά τον άλλο που έμπαινε στην πεντάδα της ομάδας προσέθετε και αυτός το δικό του λιθαράκι. Έτσι η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +8 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος (62-70).

Οι περσινοί πρωταθλητές Ευρώπης, βέβαια, ήταν δεδομένο, πως δεν θα τα παρατούσαν εύκολα. Δυο κολλητά διαιτητικά λάθη εις βάρος των «πρασίνων» έδωσαν τη δυνατότητα στη Μπαρτσελόνα να σκοράρει και να μειώσει. Στο -23'' με γκολ-φάουλ ο Ναβάρο πήγε το παιχνίδι ξανά στον πόντο (71-72) και στη συνέχεια ο Διαμαντίδης πήγε στη γραμμή των βολών, αλλά ήταν εύστοχος μόνο στη μια.

Στην τελευταία επίθεση των «μπλαουγκράνα» η μπάλα πήγε στα χέρια του Λάκοβιτς, αλλά αυτός πίσω από τη γραμμή του τριπόντου σημάδεψε στο τρίποντο και στην αντεπίθεση με κάρφωμα ο Μπατίστ σφράγισε τον θρίαμβο του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 38-28, 57-56, 71-75

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Ρούμπιο 6 (2/3δίπ., 0/4τρίπ., 2/2βολ., 3ριμπ.), Λάκοβιτς 5 (1/1δίπ., 1/6τρίπ., 1ριμπ., 1κλ.), Ναβάρο 19 (2/4δίπ., 3/4τρίπ., 6/7βολ., 2ριμπ., 4λάθ.), Πέροβιτς 2, Βάσκεθ 11 (5/8δίπ., 1/4βολ., 2ριμπ.,), Ίνγκλες, ΕνΝτονγκ 10 (5/7δίπ., 3ριμπ.), Μορίς, Λόρμπεκ 7 (1/2δίπ., 1/4τρίπ., 2/2βολ., 4ριμπ.), Αντερσον 11 (2/6δίπ., 2/4τρίπ., 6ριμπ.), Γκριμάου

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς 1 (0/1δίπ., 1/2βολ., 5'19''), Περπέρογλου, Μπατίστ 14 (7/7δίπ., 4ριμπ., 2λάθ.), Φώτσης 3 (1/2δίπ., 1/1βολ., 4ριμπ.), Σάτο 18 (1/4δίπ., 4/5τρίπ., 4/4βολ., 4ριμπ., 1κλ.), Νίκολας 10 (3/6δίπ., 1/3τρίπ., 1/2βολ., 3ριμπ.), Τσαρτσαρής 4 (2/3δίπ.), Διαμαντίδης 17 (1/5δίπ., 3/6τρίπ., 6/8βολ., 2ριμπ., 2κλ.), Βουγιούκας, Καλάθης 8 (2/4δίπ., 1/2τρίπ., 1/1βολ., 3ριμπ.), Καϊμακόγλου