Α1 Μπάσκετ: Ηλυσιακός-Πανελλήνιος 85-88 (74-74 κ.δ.)

Κυριακή, 27 Μαρτίου 2011 21:47
UPD:21:48

Mε τρίποντο του εκπληκτικού Στίβεν Σμιθ (27π., 12 ρ.) ένα δεύτερο πριν από το φινάλε της παράτασης, ο Πανελλήνιος «απέδρασε» νικητής από το κλειστό των Ιλισίων επικρατώντας του Ηλυσιακού με 85-88 έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Με αυτή του τη νίκη το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη και ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση παραμονή στην κατηγορία, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους οι οποίοι βρίσκονται πλέον σε πολύ δύσκολη θέση. Χαμογελούν στην ΑΕΚ μετά από αυτό το αποτέλεσμα, καθώς φαίνεται πως αποφεύγουν το ενδεχόμενο τριπλής ισοβαθμίας, η οποία θα τους οδηγούσε στην Α2. Βέβαια, το πρωτάθλημα έχει ακόμη δρόμο και όλα παραμένουν... ανοιχτά τέσσερις αγωνιστικές πριν από το φινάλε της κανονικής περιόδου της Α1.

Επιστρέφοντας στα του αγώνα, πέραν του Σμιθ, μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Μπέιλι-Κομποδιέτας από τον Πανελλήνιο. Από την πλευρά του Ηλυσιακού, που γύρισε από το -18 του 26' (38-56), εντυπωσίασαν οι Κυρίτσης και Τόντιτς. Τουλάχιστον αμφισβητούμενο ήταν το φάουλ που κέρδισε ο τελευταίος στο καλάθι που σημείωσε οκτώ δεύτερα πριν από το τέλος της παράτασης, με το οποίο έφερε το ματς στα ίσια (85-85)!

Ο Πανελλήνιος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον Δημήτρη Κομποδιέτα, ο οποίος ήταν ο παίκτης-αποκάλυψη σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι «Ολυμπιονίκες» προηγήθηκαν με 9-15 στο 6', ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με μπροστάρη τον Τζίμι Μπάξτερ μείωσαν σε 18-19 με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Η αντεπίθεση του Ηλυσιακού συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο, όταν και βρήκε λύσεις από τους Τόντιτς και Χατζή. Στο 15' προηγήθηκε με 25-23, ενώ με τρίποντο του Χατζή στην επόμενη φάση ξέφυγε με 28-23 ολοκληρώνοντας ένα σερί 7-0. Κάπου εκεί ήρθε η ώρα του Μπέιλι που με 3/3 τρίποντα ανέτρεψε ξανά τα δεδομένα. Το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου προσπέρασε με 34-36 στο 38', ενώ κατάφερε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να «χτίσει» μια διαφορά της τάξης των οκτώ πόντων (34-42) εκμεταλλευόμενο και την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Κώστας Φλεβαράκης, ο οποίος διαμαρτυρόταν για τα πολλά φάουλ με τα οποία οι διαιτητές «φόρτωναν» την ομάδα του.

Ο Πανελλήνιος ήταν απλά καταπληκτικός στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου. Με ηγέτη τον Σμιθ κατάφερε να ξεφύγει με 18 πόντους διαφορά στο 26' (38-56) και να γίνει το απόλυτο αφεντικό του αγώνα. Ως το τέλος της τρίτης περιόδου ο Ηλυσιακός πέτυχε να βελτιώσει την άμυνά του, αν και επιθετικά παρέμεινε νευρικός. Πάντως κατάφερε να κλείσει την ψαλίδα στους 13 (45-58 στο 30') και να ξεκινήσει την αντεπίθεσή του με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου.

Με τρίποντο του Τόντιτς στο 34’ η διαφορά έπεσε στους έξι πόντους (56-62) και το ματς έγινε ντέρμπι. Και αν δεν υπήρχε και ο Σμιθ να δίνει ανάσες, ο Ηλυσιακός θα ήταν ακόμη πιο κοντά στον «βραχυκυκλωμένο» Πανελλήνιο. Το παιχνίδι έγινε πραγματικό ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να πιστεύουν στην πλήρη ανατροπή. Το ότι το πήγαν στην παράταση είναι σίγουρα επιτυχία για εκείνους. Αφήστε δε που θα μπορούσαν να το πάρουν κιόλας στην κανονική του διάρκεια. Ακόμη κι όταν ο Πανελλήνιος έκανε το 67-69 του 37' σε 67-73 στο 38' έπειτα από καλάθι του Μπέιλι.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 5-0 έπειτα από τρίποντο του Παπαντωνίου και λέι απ του Κυρίτση 1'46'' μειώνοντας πριν από την εκπνοή (72-73). Δεκατρία δεύτερα πριν από το τέλος, ο Καλαϊτζής είχε 1/2 βολές (72-74) με τους φιλοξενούμενους να επιλέγουν να κάνουν φάουλ στον Κυρίτση στα 8''. Ο Έλληνας γκαρντ ισοφάρισε (74-74), ο Μπέιλι έκανε λάθος και οι Παπαντωνίου-Χατζής έχασαν την ευκαιρία να δώσουν τη νίκη στον Ηλυσιακό, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Ούτε στην παράταση το ματς ήταν για καρδιακούς. Ο Ηλυσιακός προσπέρασε με 82-79 1' πριν από το τέλος με κάρφωμα του Τόντιτς, ο οποίος όμως έχασε τη συμπληρωματική βολή. Με καλάθια των Φράνσις και Καλαϊτζή ο Πανελλήνιος προηγήθηκε 82-83 31'' και 82-85 έπειτα από δύο βολές του Σμιθ στα 18,5''. Και όμως! Οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια με έμμεσο τρίποντο του Τόντιτς στα 8'' (85-85), αλλά ο Σμιθ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με τρίποντο από τη γωνία ένα δεύτερο πριν από την εκπνοή χάρισε τη νίκη στην ομάδα του!

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 34-42, 45-58, 74-74 (κ. α.), 85-88.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Καρύδας 4, Ουέμπ 3 (1), Κυρίτσης 18, Χατζής 8 (1), Παπαντωνίου 5 (1), Κουκουλάς, Τόντιτς 22 (3), Μπάξτερ 8, Γαλιώτος 2, Ντόουσον 10

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 1, Παπαμακάριος 2, Μπέιλι 21 (4), Καλαϊτζής 6, Σμιθ 27 (3), Κράμπενχοφτ, Καραθανάσης, Σκλάβος 2, Φράνσις 17, Κομποδιέτας 12 (2).