Α1 Μπάσκετ: Παναθηναϊκός - Περιστέρι 88-60

Πέμπτη, 28 Απριλίου 2011 19:32

Με συνοπτικές διαδικασίες ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Περιστερίου με 88-60 στο ΟΑΚΑ και θέλει άλλη μια νίκη για να προκριθεί στην επόμενη φάση των off της Α1.

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν μόνο για ένα δεκάλεπτο, αφού από τα μέσα του δευτέρου και μετά δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των «πρασίνων». Το «τριφύλλι» στο διάστημα μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφτιαξε μια διαφορά ασφαλείας άνω των 10 πόντων (47-32), την οποία και δεν δυσκολεύτηκε να διατηρήσει στη συνέχεια.

Ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς είχε την ευκαιρία να κάνει αρκετές δοκιμές εν όψει και του Final Four της Βαρκελώνης την άλλη εβδομάδα, ενώ είδε κάποιους παίκτες του να βρίσκονται σε ιδιαίτερα καλή φόρμα, όπως ο Νικ Καλάθης και ο Δημήτρης Διαμαντίδης.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 47-32, 69-46, 88-60