Πρωταθλήτρια Ισπανίας η Μπαρτσελόνα

Πέμπτη, 12 Μαΐου 2011 06:06
REUTERS/HEINO KALIS

Ένα βαθμό ήθελε η Μπαρτσελόνα για να στεφθεί και τυπικά πρωταθλήτρια στην Ισπανία και τον κατέκτησε κόντρα στην Λεβάντε, με την οποία ήρθε ισόπαλη εκτός έδρας με 1-1.

Ο Σεϊντού Κεϊτά με μια εντυπωσιακή κεφαλιά στο 27ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους Καταλανούς, για να ισοφαρίσει, όμως, για τους γηπεδούχους ο Φελίπε Καϊσέντο τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Αν και ο Πεπ Γκουαρδιόλα επέλεξε να παρατάξει τη βασική του 11αδα, οι «μπλαουγκράνα» έδειξαν ικανοποιημένοι με το αποτέλεσμα και περισσότερο έκαναν συντήρηση δυνάμεων για τον τελικό του Champions League, παρά κυνήγησαν και ένα δεύτερο τέρμα.

Το γεγονός αυτό, ανακούφισε τη Λεβάντε, καθώς με τον έναν πόντο που πήρε, εξασφάλισε ουσιαστικά την παραμονή της στην κατηγορία.

Για τη Μπαρτσελόνα αυτός ήταν ο τρίτος συνεχόμενος τίτλος της στην Primera Division.