Α1 Μπάσκετ: ΠΑΟΚ-Αρης 59-67

Τετάρτη, 01 Ιουνίου 2011 21:32
UPD:02/06/2011 08:17

Ο Νίκος Χατζηβρέττας πήρε το «όπλο» του, πέτυχε όλα τα κρίσιμα καλάθια στο τέλος και με 19 πόντους οδήγησε τον Αρη τη μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ (59-67) και κοντά στα προκριματικά της Ευρωλίγκας.

Οι πρώτες δύο αναμετρήσεις της σειράς για τις θέσεις 3-4 κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τους γηπεδούχους να αξιοποιούν την έδρα τους. Κι η τρίτη κρίθηκε στο τέλος. Μόνο που αυτή τη φορά ο φιλοξενούμενος γέλασε τελευταίος! Ο Άρης χάρη στο «καυτό» χέρι του Νίκου Χατζηβρέττα, που «μίλησε» όταν χρειαζόταν περισσότερο, αλλά και τους Σλούκα και Κινγκ συμπαραστάτες, πήρε ένα σπουδαίο «διπλό» στην Πυλαία και περιμένει την κυριακάτικη συνάντηση στο Αλεξάνδρειο να το εξαργυρώσει και να κερδίσει τη συμμετοχή του στα προκριματικά της Ευρωλίγκας. Ο ΠΑΟΚ έχει μόνο αυτή την ευκαιρία να σώσει την παρτίδα, αλλιώς η 3η θέσης της κανονικής περιόδου θα έχει πάει άπατη.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε με τους Τοντόρ Γκετσέφσκι και Ρόουλ Μάρσαλ να σκοράρουν με κάθε τρόπο (σ.σ. 7π. έκαστος μέχρι το 10') και το ξέσπασμα στην πρώτη περίοδο με καλές επιλογές στην επίθεση και σκληρή άμυνα τον έφερε να προηγηθεί ακόμη και με 16-4 (7'). Ο Άρης χωρίς τον Χρήστο Ταπούτο ήθελε βοήθειες από όλους τους παίκτες του, αλλά μέχρι εκείνο το σημείο είχε σουτάρει 2/11 δίποντα και 0/4 τρίποντα, με τον κακό Μπόμπι Μπράουν να ευθύνεται για τα περισσότερα, έχοντας σουτάρει μέχρι και air ball. Η πολύ καλή δουλειά του Κώστα Σλούκα σε οργάνωση κι εκτέλεση, αλλά και τα τρίποντα του έμπειρου Νίκου Χατζηβρέττα τον κράτησαν σε επαφή με το σκορ κι η ομάδα του Λευτέρη Σούμποτιτς περίμενε το κάτι παραπάνω από κάποιον παίκτη του για να πάρει τον ελέγχο. Έπειτα από 0/4 δίποντα και 0/3 τρίποντα ο Μπράουν βρήκε το δρόμο προς το καλάθι και το δεύτερο καλάθι του έβαλε την ομάδα του για πρώτη φορά στο σκορ με 27-28 (19'). Γκετσέφσκι και Μάρσαλ έχασαν την επαφή με το καλάθι και δεν απείλησαν ξανά όσο στα πρώτα λεπτά κι ο Αρης πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, έχοντας περάσει για τα καλά στο μυαλό του ΠΑΟΚ πως μπορεί να φύγει με το σημαντικό «διπλό».

Οι (σκληρές) άμυνες κυριάρχησαν και στην τρίτη περίοδο, κάτι που μαρτυρά και το χαμηλό σκορ (39-42), με τον Αρη, όμως, να βρίσκει τις λύσεις που χρειαζόταν. Το νέο τρίποντο του Χατζηβρέττα έκανε την αρχή κι οι Μπάβτσιτς, Κινγκ και Σλούκας σκόραραν διαδοχικά για να στείλουν την υπέρ τους διαφορά στο +10 (32-42). Ο Γκετσφέσκι δε μπορούσε να ξεπεράσει την αντίπαλη άμυνα, ο Ρόουλ Μάρσαλ σκόραρε πρώτη φορά από την πρώτη περίοδο στα τέλη της τρίτης κι ο ΠΑΟΚ βρέθηκε για ένα 7λεπτο να υποφέρει. Ο Ρόμπερτ Ντόζιερ έβαλε τέλος στην αφλογιστία, αλλά αυτό ήταν μόνο η αρχή! Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου... εκδικήθηκε το σερί των «κιτρίνων» κι έτρεξε δικό του 14-0, για να μπει στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου από τη θέση του οδηγούν (46-42 στο 32'). Η ροή της αναμέτρησης, ωστόσο, έδειχνε πως οι εναλλαγές στο προβάδισμα δεν είχαν τελειώσει, παρότι κι οι δύο ομάδες άρχισαν να χάνουν την ψυχραιμία τους στην τελική προσπάθεια. Όλοι πλην του Νίκου Χατζηβρέττα!

Ο 34χρονος γκαρντ... ξανάνιωσε την κατάλληλη ώρα και με συνεχόμενους πόντους ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά, γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ του Άρη. Δικό του καλάθι έκανε το 56-56 στο 38', δικό του 56-59 δευτερόλεπτα αργότερα, πριν εκτελέσει πίσω από τα 6,75μ. για το 56-62 στο τελευταίο λεπτό. Ο Αρης δεν έχανε με τίποτα αυτή τη νίκη, αν και δεν κατάφερε να την πανηγυρίσει όπως θα ήθελε, μια κι ένας «έξυπνος» πέταξε μία κροτίδα στον πάγκο του κι οδήγησε σε προσωρινή διακοπή, με τους «κίτρινους» να τρέχουν άρον άρον για τα αποδυτήρια. Όπως ακριβώς και με τη λήξη, που τους βρήκε ένα βήμα πιο κοντά στα προκριματικά της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 28-30, 39-42, 59-67

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 16 (1/4τρίπ.), Κρίστμας 10 (2/4τρίπ.), Αράπης, Αποστολίδης (0/2δίπ., 0/2τρίπ.), Δέδας (0/1τρίπ.), Ντόζιερ 14 (10ρ.), Στίγκερς 2 (0/2δίπ., 0/2τρίπ., 2/2β., 3ασ., 4λ.), Μπούλιαν 2, Γιαννακίδης 3 (0/2τρίπ.), Γκετσέφσκι 12 (2/3τρίπ., 10ρ.)

Αρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 10 (1/5τρίπ., 3ασ., 3λ.), Κινγκ 15 (9ρ.), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 19 (3/4δίπ., 4/8τρίπ., 1/2β.), Χαραλαμπίδης (0/3δίπ., 0/2τρίπ.), Κασίροφ 2, Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 6 (9ρ. 3λ.), Σλούκας 15 (1/2τρίπ., 8ρ., 6ασ., 3κλ.), Βεργίνης