Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου Νέων: Χρυσό και ο Τσάκωνας

Σάββατο, 16 Ιουλίου 2011 20:32

Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο μετά από εκείνο της Βούλα Παπαχρήστου πανηγύρισε η ελληνική αποστολή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου Νέων-Νεανίδων στην Οστράβα. Ο Λυκούργος Τσάκωνας με χρόνο 20.56 ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στην κούρσα των 200 μέτρων, η οποία πραγματοποιήθηκε μάλιστα με κόντρα άνεμο 1,54 m/s.

Ο ταλαντούχος Έλληνας αθλητής κέρδισε πάνω στο νήμα τον Βρετανό Τζέιμς Αλάκα, ο οποίος έκανε χρόνο 20.60. Με το 20.56 βελτίωσε για ελάχιστο το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ, που είχε κάνει στον ημιτελικό το πρωί του Σαββάτου με 20.57. Τρίτος ήταν ο Τσέχος Πάβελ Μάσλακ με 20.67.

«Αφού, λοιπόν, πήρα το χρυσό μετάλλιο, πέτυχα απόλυτα τον στόχο. Ημουν καλά, ήξερα τι μπορούσα να κάνω και το έκανα», σχολίασε μετά τη νίκη του ο Έλληνας πρωταθλητής.