Premier League: Νέα ήττα για Αρσεναλ

Σάββατο, 17 Σεπτεμβρίου 2011 16:56
UPD:29/09/2011 11:53

Από στραπάτσο σε στραπάτσο πηγαίνει η Αρσεναλ στην Premier League, με την Μπλάκμπερν να είναι η τελευταία ομάδα που εκμεταλλεύεται την αγωνιστική καταβαράθρωση των παικτών του Αρσέν Βενγκέρ, καθώς τους επιβλήθηκε με 4-3.

Χαρακτηριστικό της πολύ άσχημης κατάστασης των «κανονιέρηδων» είναι οι μόλις τέσσερις βαθμοί, που έχουν συγκεντρώσει μετά από πέντε αγωνιστικές, καταλαμβάνοντας έτσι τη 12η θέση στον πίνακα της βαθμολογίας, αλλά και τα 14 γκολ παθητικό. Καθόλου καλά δεν έχει ξεκινήσει και η Μπλάκμπερν, για την οποία αυτή ήταν η πρώτη της φετινή νίκη στο πρωτάθλημα.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League προηγήθηκε στο 10' με τον Ζερβίνιο, όμως 13 λεπτά αργότερα ο Γιακούμπου Αγεγκμπένι έφερε το ματς στα ίσια για τα «ρόδα». Στο 34' ο Αρτέτα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους «κανονιέρηδες», σημειώνοντας παράλληλα το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της νέας του ομάδας, αλλά και πάλι η Μπλάκμπερν έφτασε στην ισοφάριση με αυτογκόλ του Σονγκ πέντε λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης.

Μετά το 2-2 η Αρσεναλ κατέρρευσε και έτσι στο 58' ο Αγεγκμπένι έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στα «ρόδα», που διεύρυναν το προβάδισμά της στο 69' με αυτογκόλ του Κοσιελνί. Το μόνο που κατάφερε στη συνέχεια η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ ήταν να μειώσει με τον Σαμάκ στο 85'.

Μεγάλη νίκη με πρωταγωνιστή τον Απόστολο Βέλλιο πέτυχε η Έβερτον με 3-1 κόντρα στη Γουίγκαν. Ο Έλληνας επιθετικός πέρασε στο 66ο λεπτό της συνάντησης και έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90' ξεκλείδωσε την άμυνα των γηπεδούχων, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ του στην Premier League και γράφοντας το 2-1.

Η Γουίγκαν είχε προηγηθεί στο 31' με τον Ντο Σάντος, αλλά ο Τζαγκιέλκα ισοφάρισε δυο λεπτά αργότερα για τους γηπεδούχους. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Ντρέντε.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, απόλυτοι κερδισμένοι ήταν οι νεοφώτιστοι, καθώς όλοι τους σημείωσαν νίκες.

Η ΚΠΡ επιβλήθηκε με 3-0 εκτός έδρας της Γουλβς, ενώ επίσης μαριά από το γήπεδό της η Νόριτς λύγισε με 2-1 την Μπόλτον.

Με 3-0 επικράτησε η Σουόνσι της Γουέστ Μπρομ και έγινε η πρώτη ουαλική ομάδα που παίρνει νίκη στην Premier League.

Τέλος, στο 1-1 έμεινε η Αστον Βίλα με την Νιούκασλ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Σάββατο

Μπλάκμπερν-Αρσεναλ 4-3 (25', 59' Γιακούμπου, 50' αυτ. Σονγκ, 68' αυτ. Κοσιελνί - 10' Ζερβινιό, 34' Αρτέτα, 85' Σαμάκ)

Αστον Βίλα-Νιούκασλ 1-1 (13' Αγκμπονλαχόρ - 57' Μπεστ)

Μπόλτον-Νόριτς 1-2 ( 64' πεν. Πετρόφ - 37' Πίλκινγκτον, 42' Τζόνσον)

Εβερτον-Γουίγκαν 3-1 (33' Τζαγκιέλκα, 84' Βέλλιος, 98' Ντρέντε - 31' Ντι Σάντο)

Σουόνσι-Γουέστ Μπρομ 3-0 (14' πεν. Σινκλέρ, 24' Λίτα, 39' Ντάιερ)

Γουλβς-ΚΠΡ 0-3 (8' Μπάρτον, 10' Φορλίν, 87' Κάμπελ)