Euroleague: Επικράτησαν τα φαβορί σε 1ο και 4ο όμιλο

Τετάρτη, 19 Οκτωβρίου 2011 23:51

Με αντεπίθεση στο τρίτο 10λεπτο, η Σιένα επικράτησε στο Καζάν της Ούνιξ με 79-71, με το Νίκο Ζήση να παίζει περίπου 23 λεπτά και να πετυχαίνει 9 πόντους (είχε ακόμη 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ). Η ιταλική ομάδα μπήκε με το δεξί στον 4ο όμιλο, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Μπο ΜακΚάλεμπ ο οποίος πέτυχε 17 πόντους.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Γαλατασαράι πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Πρόκομ με 76-72.

1ος όμιλος

Τεράστια νίκη μέσα στο «Αμπντί Ιπεκτσί» επί της Φενερμπαχτσέ πέτυχε η Κάχα Λαμποράλ με 69-66, στο πλαίσιο του Α΄ ομίλου, όπου συμμετέχει και ο Ολυμπιακός. Κορυφαίος των Ισπανών ήταν ο Μίρσα Τελέτοβιτς με 23 πόντους (3/7 τρίποντα), ενώ από την πλευρά τους οι Τούρκοι είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά το τρίποντο του Ονάν Ομέρ, έξι δεύτερα πριν το τέλος, ήταν άστοχο.

Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα της ιταλικής Καντού επί της θεωρητικά ασθενέστερης ομάδας του ομίλου, Νανσί. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 80-69, με τον Τσιτσιαρίνι να κλείνει το ματς με 15 πόντους, ενώ ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Γκεόργκι Σερμαντίνι, πέτυχε 8 πόντους.