Euroleague: Ξεκίνημα με ήττα για τον Ολυμπιακό

Σάββατο, 22 Οκτωβρίου 2011 00:05
UPD:00:12

Ο ανέτοιμος Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην σαφώς πιο έτοιμη Μπιλμπάο κι έτσι οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την ήττα με 76-61, στον τελευταίο αγώνα της 1ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ιβκοβιτς ξεκίνησαν το ματς με τραγικά ποσοστά στα δίποντα και τρίποντα, γεγονός που έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Φώτη Κατσικάρη να διατηρεί σταθερά ένα προβάδισμα 6 έως 9 πόντων, με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-31.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι» και σε συνδυασμό με την αγωνιστική απραξία του Ολυμπιακού άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ. Στο 30΄ το σκορ ήταν ήδη στο 60-49 και στην τέταρτη και τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με τους παίκτες της Μπιλμπάο να ανεβάζουν κι άλλο τη διαφορά.

Ο Βασιλειάδης τελείωσε το ματς με 9 πόντους, ενώ για τον Ολυμπιακό ο Γκετσεβίτσιους πέτυχε 15.