Α1 Βόλεϊ: Ξανά στην κορυφή ο Ηρακλής

Σάββατο, 12 Νοεμβρίου 2011 20:51
UPD:22:18

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε 3-0 σετ του Παναθηναϊκού, που εάν δεν συνέλθει γρήγορα, τότε πολύ δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό στην Α2!

Με τη νίκη του ο «Γηραιός» έφτασε τις 5 στο πρωτάθλημα και πέρασε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ όπως προαναφέρθηκε, ο Παναθηναϊκός έχει μόλις 1 βαθμό, καθώς μετράει 5 ήττες!

Σε όλα τα σετ, εάν εξαιρέσει κανείς το ξεκίνημα του πρώτου, οι Θεσσαλονικείς είχαν συνεχώς το προβάδισμα κι έφτασαν στην κατάκτηση της νίκης με 3-0 (25-20, 25-20, 25-19).

Για τρίτο διαδοχικό ματς η Λαμία πανηγύρισε, αυτή την φορά εκτός έδρας, επί της ΕΑ Πατρών με 3-1 σετ. Μετά τις νίκες επί του Αρη και του Παναθηναϊκού, η ομάδα της Φθιώτιδας πέρασε και μέσα από την αχαϊκή πρωτεύουσα, αν και βρέθηκε πίσω με 1-0 στα σετ (27-25, 21-25, 20-25, 28-30).

Το ντεμπούτο του Γιώργου Γιάτση στον πάγκο του Αρη δεν συνοδεύτηκε με επιτυχία, καθώς οι «κίτρινοι» ηττήθηκαν στο ται μπρέικ από την Κηφισιά με 3-2 σετ στο Ζηρίνειο (19-25, 25-22, 25-22, 20-25, 16-14).

Πέντε ημέρες μετά την πρώτη ήττα του στο πρωτάθλημα από τον Ολυμπιακό, ο Φοίνικας Σύρου επέστρεψε στις νίκες. Η ομάδα των Κυκλάδων, αν και βρέθηκε να χάνει το πρώτο σετ στην Θεσσαλονίκη από την Καλαμαριά, συνήλθε γρήγορα και πέτυχε σπουδαία νίκη με 3-1 (32-30, 19-25, 25-27, 21-25).

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 σετ στην Αλεξανδρούπολη, ο ΠΑΟΚ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να «γυρίσει» το ματς και να πάρει τη νίκη στο τάι μπρέικ επί του τοπικού Εθνικού με 3-2 (29-31, 25-19, 25-22, 13-25, 12-15).