Euroleague: Ο Διαμαντίδης τον πάει στους «16»

Παρασκευή, 25 Νοεμβρίου 2011 00:00

Ένα παιχνίδι που φαινόταν χαμένο, καθώς 15 δεύτερα πριν τη λήξη του, η Μάλαγα προηγείτο με 75-71, ο αρχηγός των «πρασίνων» με δύο διαδοχικά τρίποντα (συνολικά πέτυχε 23 πόντους) το μετέτρεψε σε θρίαμβο του «τριφυλλιού» με 77-76.

Ο Παναθηναϊκός με την τεράστια νίκη που πήρε έφτασε τις 4 σε 6 αγώνες και μόνο εάν αυτοκτονήσει στη συνέχεια θα χάσει το εισιτήριο για τους «16» της διοργάνωσης.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός στην πρώτη περίοδο. Με κορυφαίους τους Διαμαντίδη και Σμιθ οι «πράσινοι» άρχισαν να ξεφεύγουν μετά το πρώτο 5λεπτο και στο 7ο είχαν «οικοδομήσει» διαφορά 14 πόντων (13-27). Με σερί 4-0, όμως, η Μάλαγα μείωσε στους 10 κι έτσι έκλεισε το 10λεπτο.

Αν και μετά από ενάμιση λεπτό στη δεύτερη περίοδο, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 17 πόντους (17-34), στα υπόλοιπα 8.5 λεπτά έδειξαν γι’ άλλη μια φορά το κακό τους πρόσωπο. Περίπου 3.5 λεπτά πριν το ημίχρονο η Μάλαγα έριξε τη διαφορά στο -10 (30-40) και με τρίποντο του Βάλτερς 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος μείωσαν στο καλάθι (43-45) με τον Ομπράντοβιτς να ωρύεται στον πάγκο.

Η 3η περίοδος δεν είχε μεγάλη διαφορά από την προηγούμενη. Εκεί που ο Παναθηναϊκός πήγαινε να ξεφύγει στο σκορ (δύο φορές πήρε διαφορά 5 και 6 πόντων), η Ουνικάχα «επέστρεφε» στο σκορ και η λήξη του 10λεπτου βρήκε το «τριφύλλι» να προηγείται με βραχεία κεφαλή (58-57).

Στο άλλο ματς του 2ου ομίλου, η ΚΚ Ζάγκρεμπ επικράτησε της Μπάμπεργκ με 86-74, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση.