Σούπερ Λίγκα: Ολυμπιακός-Δόξα Δράμας 6-0

Πέμπτη, 01 Δεκεμβρίου 2011 06:08

Μετά το «χαστούκι» στην Τρίπολη οι «ερυθρόλευκοι» συνήλθαν άμεσα και με το επιβλητικό 6-0 επέστρεψαν στις επιτυχίες.

Ο Ολυμπιακός «χρωστούσε» τη νίκη και μία καλή εμφάνιση στον κόσμο του, μετά το…πατατράκ από τον Αστέρα, την περασμένη Κυριακή. Με πρωταγωνιστές τους Πάντελιτς (επέστρεψε στην αρχική ενδεκάδα μετά από εννιά μήνες) και Μιραλάς, που πέτυχαν από δύο τέρματα ο καθένας, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε «αποζημίωσε» τους οπαδούς της που βρέθηκαν στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και πλησίασε στους δύο βαθμούς τον πρωτοπόρο και αήττητο Παναθηναϊκό.

Η «σεμνή τελετή» στο φαληρικό στάδιο πήρε τέλος από το πρώτο ημίχρονο. Το άγχος έφυγε γρήγορα από τους γηπεδούχους με το γκολ του Πάντελιτς στο 2΄, ενώ 30 λεπτά αργότερα με αυτογκόλ του Σικαλιά έγινε το 2-0. Με το…καλημέρα στο δεύτερο μέρος ο Μιραλάς πέτυχε το 3-0 στο 52΄, ενώ εννέα λεπτά αργότερα πάλι ο Πάντελιτς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Το ωραιότερο γκολ της συνάντησης πέτυχε ο Χαβίτο στο 87΄ με εξαιρετικό βολέ έξω από την περιοχή και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πάλι ο Μιραλάς έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα (6-0).