Α1 Μπάσκετ: Πέρασε από την Πυλαία ο ΠΑΟ

Σάββατο, 10 Δεκεμβρίου 2011 23:01

Η 6η νίκη των «πρασίνων» στο πρωτάθλημα (έχουν και μία ήττα από την Καβάλα) ήρθε απόλυτα φυσιολογικά, καθώς από την αρχή μέχρι το τέλος δεν απειλήθηκαν ποτέ από τον αντίπαλό τους, ιδιαίτερα μετά την πρώτη περίοδο, όπου ο «Δικέφαλος του Βορρά» κράτησε την επαφή στο σκορ (11-16).

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 18 πόντους και ο Κώστας Καϊμακόγλου με 11 ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς.

Ο Αρης «έσπασε» το εντός έδρας αήττητο της Καβάλας. Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή πανηγύρισε την πρώτη εφετινή νίκη μακριά από το «Αλεξάνδρειο» με 68-60, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χρήστο Ταπούτο με 18 πόντους.

Οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν από το ξεκίνημα του ματς, διατήρησαν μια καλή διαφορά σχεδόν σε όλο το διάστημα του αγώνα κι έφτασαν δίκαια στη μεγάλη νίκη.

Οι γηπεδούχοι με άμυνα ζώνης στην τελευταία περίοδο μείωσαν στο -4 (58-62), αλλά με 4 διαδοχικούς πόντους του Τσαλδάρη ο Αρης έκανε το 58-66 περίπου 20’’ πριν το τέλος και κάπου εκεί κρίθηκε το ματς.