Bundesliga: Πρώτη ό,τι κι αν συμβεί...

Σάββατο, 17 Δεκεμβρίου 2011 06:00

Στην πρεμιέρα της 17ης αγωνιστικής της Bundesliga, οι Βαυαροί επικράτησαν 3-0 της Κολονίας στο «Αλιάνζ Αρίνα» κι ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα που θα φέρουν αύριο οι διώκτες της (Ντόρτμουντ, Σάλκε) θα παραμείνει στο ρετιρέ της βαθμολογίας.

Αήττητη ήταν στα τελευταία πέντε παιχνίδια στο Μόναχο η Κολονία, αλλά αυτή την φορά δεν τα κατάφερε. Αν και είχε όλους τους οιωνούς με το μέρος της, μετά την αποβολή του Φρανκ Ριμπερί με δύο κίτρινες κάρτες στο 33ο λεπτό. Η αποχώρηση του Γάλλου μέσου όχι μόνο δεν πτόησε τους γηπεδούχους, αλλά τους πείσμωσε ακόμη περισσότερο. Προηγήθηκαν με το «μόνιμο» σκόρερ τους, Μάριο Γκόμες (48΄), στο 63΄ ο Αλάμπα έκανε το 2-0 και δύο λεπτά πριν τη λήξη ο Κρόος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (3-0).

Ήταν η 12 νίκη σε 17 ματς για το συγκρότημα του Γιουπ Χάινκες, ενώ για τους φιλοξενούμενους η 8η ήττα σε ισάριθμα ματς.