A1 Μπάσκετ: Δύσκολα ο Παναθηναϊκός το Μαρούσι

Δευτέρα, 19 Δεκεμβρίου 2011 18:45
UPD:18:49

Οι «πράσινοι» προβλημάτισαν έντονα με την απόδοσή τους στο παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 9ης ημέρας της Α1, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων το ματς της ζωής έκανε ο Νέστορας Κόμματος με 36 πόντους!

Με τους Κόμματο, Χαριτόπουλο και Γκαγκαλούδη να βρίσκουν λύσεις απέναντι στην άμυνα των «πρασίνων», η ομάδα του Νίκου Λινάρδου δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ.

Η πρώτη περίοδος έληξε με τον Παναθηναϊκό μπροστά με 27-21, ενώ στο ημίχρονο το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 46-41. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και πάλι το Μαρούσι βρήκε τον τρόπο να παραμείνει κοντά στο σκορ (71-66), χάρη στο τρίποντο του Νέστορα Κόμματου.

Με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο (71-70), αλλά με καλάθι του Σμιθ έγινε το 73-70.

Παρόλα αυτά με σερί 4-0 το Μαρούσι πήρε κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά με 74-73, με τον Ομπράντοβιτς να ωρύεται στον πάγκο!

Οι «πράσινοι» ξύπνησαν στα τελευταία 5 λεπτά, αρχικά με σερί 7-0 ξέφυγαν 84-76, ενώ ανέβασαν τη διαφορά στο +13 (92-79) και κάπου εκεί τελείωσαν όλα... Κορυφαίος του «τριφυλλιού» ήταν ο Σμιθ με 18 πόντους.