Ευρωλίγκα: Μαρούσι - Παναθηναϊκός 80-78

Πέμπτη, 04 Φεβρουαρίου 2010 23:44
UPD:05/02/2010 00:32

Το Μαρούσι ήταν... Μαρουσάρα και ο Παναθηναϊκός ανεπίδεκτος μαθήσεως. Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν στο ΟΑΚΑ με 80-78 κι άφησαν τους «πράσινους» στο μηδέν και εκτός τροχιάς πρόκρισης.

Πέκοβιτς vs. «κιτρινόμαυρη» φροντ λάιν

Από την έναρξη της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός εμπιστεύτηκε τις επιθέσεις του στον Νίκολα Πέκοβιτς και δεν βγήκε χαμένος. Ο Μαυροβούνιος σέντερ δεν είχε πρόβλημα να «βάλει» στο καλάθι τον Τζάρεντ Χόμαν και μέχρι το 13'57'' (28-27) είχε σημειώσει 19 πόντους με 8/10 δίποντα και 3/3 βολές!

Όσο καλά, όμως, τα πήγαινε επιθετικά ο «Πέκο» απέναντι στην «κιτρινόμαυρη» φροντ λάιν, άλλο τόσο αποτελεσματική ήταν κι αυτή απέναντι στην «πράσινη» φροντ λάιν. Χόμαν και Καϊμακόγλου από κοντική και μέση απόσταση έφταναν με σχετική ευκολία στο καλάθι και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι σχεδόν καθόλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου (8-7' στο 3'27'', 15-15 στο 7'14'', 21-21 στο 10'00'', 25-23 στο 12'25'').

Χωρίς άγχος το Μαρούσι

Ο Παναθηναϊκός δεν έπαιρνε βοήθειες από την περιφέρεια με μόλις 1/7 τρίποντα στο πρώτο 20λεπτο (σ.σ. ο Αντώνης Φώτσης το μόνο εύστοχο στο 14'22'' για το 28-30), δεν «έτρεχε» στο παρκέ ούτε κατά διάνοια όπως συνηθίζει (βλ. 7 ασίστ στο ημίχ., έναντι 10 ασίστ του Αμαρουσίου), είχε 7 επιθετικά ριμπάουντ, αλλά δεν ήταν όλα «εξαργυρωμένα» και το Μαρούσι χωρίς άγχος και με ενθουσιασμό στο παιχνίδι ήταν πάντα σε απόσταση «αναπνοής».

Οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 33-38 λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, αλλά ο Τζαμόν Γκόρντον με 4 πόντους (37-38) δεν τους άφησε να αυξήσουν τη διαφορά, πριν ο Ντρου Νίκολας «κλείσει» τη δεύτερη περίοδο στο 37-40.

Στο +10 και πάλι πίσω...

Το Μαρούσι συνέχισε και στην τρίτη περίοδο να «χτυπά» ως επί το πλείστον κοντά στο καλάθι και πήρε κάποια εύκολα επιθετικά ριμπάουντ, τα οποία μετέτρεψε σε πόντους. Η άμυνα των «πράσινων», όμως, είχε γίνει κάπως πιο σκληρή και πιο αποτελεσματική και στα πρώτα λεπτά η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες άρχισε να μεγαλώνει.

Στο 22'02'' ο Δημήτρης Διαμαντίδης έσωσε μια χαμένη επίθεση, ευστοχώντας σε «σκοτωμένο» τρίποντο (39-45) και στο 25'51'' ο Στράτος Περπέρογλου με κλέψιμο και lay up στον αιφνιδιασμό έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +10 (43-53).

Παρόλα αυτά, οι «κιτρινόμαυροι» δεν τα παράτησαν και συνέχισαν να κάνουν δύσκολη τη ζωή των «πράσινων». Με καλή άμυνα και τον Μπίλι Κις σε ρόλο «εκτελεστή» έκαναν 12-2 σερί και πλησιάζοντας τη συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών ισοφάρισαν σε 55-55!

Καλάθης και Κις κατά ριπάς!

Η ισοφάριση του σκορ επανέφερε το άγχος για τον Παναθηναϊκό, που γνώριζε εξ αρχής πόσο καταστροφική θα ήταν ακόμη μία ήττα, το Μαρούσι συνέχισε να παίζει δίχως να έχει κάτι να χάσει και κάποια στιγμή... τρελάθηκε!

Ο Πατ Καλάθης σημείωσε δύο γρήγορα τρίποντα και με τον Μάριο Μπατή να τον μιμείται το προβάδισμα στο 33'23'' άλλαξε χέρια (64-62)! Ο Μάικ Μπατίστ με έμμεσο τρίποντο έκανε το 64-65, αλλά η συνέχεια ήταν γεμάτη από Μπίλι Κις... Ο Αμερικανός γκαρντ του Αμαρουσίου πήρε «φωτιά» και με τρία α-π-ί-σ-τ-ε-υ-τ-α τρίποντα «έγραψε» στο 37' το 75-69, πριν ο Δημήτρης Μαυροειδής στο 38'02'' ανεβάσει τη διαφορά και στους 7 πόντους (79-72)!

Φώτσης με τρίποντο και Νίκολας με lay up μείωσαν γρήγορα σε 79-77, αλλά ο Μάικ Μπατίσε είχε 1/2 βολές σταω -44.8'' κι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Στα -27'' ο Πατ Καλάθης αστόχησε σε τρίποντο, αλλά χώθηκε και πήρε το (εύκολο) επιθετικό ριμπάουντ, ανανεώνοντας την επίθεση της ομάδος του. Στα -20.3'' ο Κώστας Καϊμακόγλου με μία βολή έκανε το 80-78, ο Παναθηναϊκός στην τελευταία επίθεση δεν σούταρε καν και το Μαρούσι πανηγύρισε μία τεράστια νίκη, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό, που είδε τα πράγματα να «σκουραίνουν» ακόμη περισσότερο...

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 37-40, 55-57.