Ευρωλίγκα: Μαρούσι - Παρτιζάν 57-49

Πέμπτη, 11 Φεβρουαρίου 2010 21:39
UPD:21:46

Το Μαρούσι βάζει πλώρη για πρόκριση στα playoffs της Ευρωλίγκα μετά το 57-49 επί της Παρτιζάν στο ΟΑΚΑ, κάνοντας το 2-1 στον ε' όμιλο της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Με τη νίκη τους αυτή οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο 2-1 την αποψινή αντίπαλό τους κι απέδειξαν με τον καλύτερο τρόπο πως η φετινή πορεία τους και οι πρόσφατες επιτυχίες επί Παναθηναϊκού (στο ΟΑΚΑ) και Ολυμπιακού (στον ¶γιο Θωμά) μόνο τυχαίες δεν ήταν.

Φουριόζο από την αρχή!

Η διάθεση της Παρτιζάν να περάσει την μπάλα μέσα στη ρακέτα και να εκμεταλλευτεί τα 229 εκατοστά του «δεινόσαυρου» Σλάβκο Βράνες ήταν δεδομένη. Όπως δεδομένα καλή ήταν η άμυνα των γηπεδούχων στον Σέρβο σέντερ, με τον Χόμαν μάλιστα να φιλοδωρεί με ένα μεγαλοπρεπέστατο μπλοκ τον αντίπαλό του στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Με τη -γνωστή- άμυνα που... τσάκιζε κόκκαλα το Μαρούσι υποχρέωσε τους αντιπάλους του σε σωρεία λαθών, την ώρα που το δίδυμο των Χόμαν, Λούκας οδηγούσε τους «κιτρινόμαυρους» στην επίθεση.

Με τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ το Μαρούσι ξέφυγε με 11-2 στο 5'40'' πριν ο Χόμαν στείλει τη διαφορά στο +11 (13-2) κάνοντας το 13-2. Οι Σέρβοι αποφάσισαν να χτυπήσουν με το περιφερειακό σουτ και ο Ντέκιτς μείωσε σε 15-7 με τρίποντο. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τον έλεγχο, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 20-7 με 1/2 βολές του Μαυροειδή. Σε αυτό το διάστημα οι της Παρτιζάν σούταραν με άθλια ποσοστά (1/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/4 βολές), γεγονός που επέτρεψε στο Μαρούσι να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα.

Το μπλακ άουτ και η επιστροφή Κουμπούρα

Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχει τον απόλυτο έλεγχο στο ματς (22-7 με τον Χόμαν στο 11'37''), ξαφνικά το Μαρούσι έπαθε μπλακ-άουτ και ολοκλήρωσε το υπόλοιπο της περιόδου χωρίς πόντο! Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και ροκάνισαν τη διαφορά με αναπάντητους πόντους των Βράνες, Ρόμπερτς, Βέσελι και ΜακΚάλεμπ μειώνοντας σε 22-18 του ημιχρόνου. Στα αξιοσημείωτα του δεκαλέπτου, η επιστροφή του Φάνη Κουμπούρα στην αγωνιστική δράση για πρώτη φορά μετά τον σοβαρό τραυματισμό του (ρήξη χιαστών) στους Μεσογειακούς Αγώνες της Πεσκάρα. Ο Έλληνας γκαρντ αντικατέστησε τον Μπίλι Κις στο 12’ της αναμέτρησης.

Από τη Σερβία με αγάπη

Ο Στέφαν Νάτζφεϊ το πήρε προσωπικά απέναντι στους συμπατριώτες και την πρώην ομάδα του και με δύο κρίσιμα τρίποντα στην τρίτη περίοδο διατηρούσε το Μαρούσι στη θέση του οδηγού. Αρχικά ο Σέρβος φόργουορντ ήταν αυτός που... ξεμπλόκαρε επιθετικά την ομάδα των βορείων προαστίων για πρώτη φορά μετά από 10(!) λεπτά κάνοντας το 25-20 στο 12’ ενώ με νέα βόμβα πίσω από τα 6.25 μέτρα διαμόρφωσε το 35-29 στο 26', κόβωντας τα πόδια της Παρτιζάν που απειλούσε ξανά. Ο Μαυροειδής ήταν αυτός που έκανε το 40-31 ενώ με τέσσερις αναπάντητους πόντους του Λούκας, οι «κιτρινόμαυροι» ξέφυγαν με 44-35, πριν ο Βράνες σπρώξει απλώς τη μπάλα στο καλάθι του Αμαρουσίου κάνοντας το 44-37 στο 30’.

Λούκας και... πάρτι στο ΟΑΚΑ

Στην τελευταία περίοδο το Μαρούσι είχε τον έλεγχο του ρυθμού, την ώρα που η Παρτιζάν έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει περνώντας την μπάλα στο ζωγραφιστό με τον Βράνιες. Ο Μπατής με τρίποντο έκανε το 47-40 στα -7'47'' ενώ ο Πελεκάνος παρ΄ολίγον να πετύχει το χάι- λάιτ της βραδιάς όταν επιχείρησε κάρφωμα στα μούτρα του Βράνιες, κερδίζοντας τελικά το φάουλ και κάνοντας το 50-43 με 2/2 βολές. Οι Σέρβοι προσπάθησαν να φέρουν τα πάνω- κάτω μειώνοντας σε 52-47 ωστόσο ο Καλάθης όπλισε και εκτέλεσε από τα 6.25μ., διαμορφώνοντας το 55-47 στα -3'27''! Ο Λούκας συνέχιζε να «πυροβολεί», δίνοντας το έναυσμα για τρελούς πανηγυρισμούς στο ΟΑΚΑ, με το Μαρούσι να επικρατεί τελικά με 57-49 και κάνοντας το 2-1 στον ε' όμιλο!

Τα δεκάλεπτα: 20-7, 22-18, 44-37, 57-49

Μαρούσι (Μπαρτζώκας): Κις 3 (0/3τρίπ., 4ασ.), Πελεκάνος 9 (1/4τρίπ., 4κλ.), Μπατής 3 (1/5τρίπ.), Χόμαν 10 (9ρ.), Νατζφεϊ 6 (2), Μαυροειδής 4, Καλάθης 6 (2τρίπ., 5ρ.), Καϊμακόγλου 1, Κουμπούρας, Γκόρντον 15 (6/9δίπ., 1/4τρίπ., 4ασ., 2κλ., 2λ.)

Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Ρόμπερτς 6 (1/8δίπ., 0/2τρίπ., 4/4β., 8ρ., 3ασ., 2κλ., 3λ.), ΜακΚάλεμπ 10 (0/3τρίπ., 4λ.), Κέτσμαν 3 (0/3τρίπ.), Μιλόσεβιτς Στρ., Ράσιτς 2 (3λ.), Μίτροβιτς, Μπόζιτς 6 (2), Βέσελι 4 (8ρ.), Ντέκιτς 4, Βράνες 12 (11ρ.), Μιλόσεβιτς Στ. 2