Προκρίθηκαν Μακάμπι, Ρεάλ

Παρασκευή, 05 Μαρτίου 2010 00:30
UPD:20:53

«Σφραγίστηκαν» τα εισιτήρια πρόκρισης στον στ' όμιλο. Η Μακάμπι κέρδισε την Σιένα με 97-82, ενώ και η Ρεάλ πέρασε από την Πόλη, επικρατώντας σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι της Εφές με 75-77.

Με όλες τις ομάδες του στ' ομίλου να ισοβαθμούν με ρεκόρ 2-2, το ματς Μακάμπι-Σιένα δύσκολα θα ξέφευγε από το... ντέρμπι. Τέσσερις ισοδύναμες έψαχναν δύο εισιτήρια πρόκρισης. Οι αντίπαλοι ήταν από την αρχή κοντά στο σκορ (15-13 στο 7'), όμως στη δεύτερη περίοδο η «ομάδα του λαού» ανέβασε ρυθμούς (37-29 στο 16') με σημαντική βοήθεια από τον ¶λαν ¶ντερσον (9π.). Το ημίχρονο βρήκε τη διαφορά στο +6 (43-37), χωρίς να μπορεί κανείς όμως, να χρίσει ξεκάθαρα φαβορί για τη νίκη.

Οι παίκτες του Πιανιτζιάνι επανήλθαν στο σκορ και με τρίποντο του Τέρελ ΜακΙντάιρ (6π.) στο 26' πήραν το προβάδισμα με 47-50. Πλησιάζοντας στη λήξη, οι Ιταλοί διατηρούσαν το προβάδισμα (65-68 στο 36') και έδειχναν ικανοί να «αποδράσουν» από τη Nokia Arena με τη νίκη. Τα τελευταία λεπτά όμως είχαν διαφορετική τροπή, η Μακάμπι, έτρεξε στον αιφνιδιασμό, γύρισε το σκορ και τελικά επικράτησε... άνετα με 97-82.

Η ομάδα του Πίνι Γκέρσον έκανε ρεκόρ επίτευξης πόντων σε μία περίοδο, καθώς στην τελευταία σημείωσε 43!

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 43-37, 54-57, 97-82.

Μακάμπι (Γκέρσον): Λίμοναντ, Βισνιέφσκι 11, Πέρκινς 14 (2), Γκριν, Πνίνι 2, ¶ντερσον 24 (6/8δίπ., 1/2τρίπ.), Λάσμε 11, Έιντσον 16 (1), Μπλούθενταλ 13 (3), Φίσερ 6.

Σιένα (Πιανιτζιάνι): Ντόμερκαντ 21 (2/5δίπ., 4/6τρίπ.), ΜακΙντάιρ 14 (2), Ζήσης 4, Εζέ 10, Καραρέτο, Σάτο 10 (1), Λαβρίνοβιτς 9, Στόουνρουκ 6, Χόκινς 8.

Μία από τα ίδια και στην Τουρκία. Εφές και Ρεάλ θα έδιναν τα πάντα μέσα στο παρκέ για τη νίκη, η οποία θα έδινε στην ομάδα που θα την πετύχαινε ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης, έναντι του αντιπάλου. Από νωρίς προβάδισμα στο σκορ για τη «βασίλισσα» (4-5 στο 3'), σε κανένα σημείο όμως δεν κατάφερε να αποσπαστεί από τους Τούρκους με διαφορά ασφαλείας. Περί τα τέλη του ημιχρόνου η πιο έμπειρη Ρεάλ ανέβασε τη διαφορά στο +10 (27-37), στηριζόμενη σε έναν... σεληνιασμένο Χόρχε Γκαρμπαχόθα (13π.). Στο 20' το σκορ ήταν 29-44 υπέρ των Ισπανών.

Η Εφές όμως κατάφερε και... μάζεψε τη διαφορά στο δεύτερο μέρος (48-52 στο 28') και έμενε να δείξει αν η προσπάθειά της αυτή θα είχε και συνέχεια. Η... βαριά Ευρωπαϊκή φανέλα και η εμπειρία των παικτών της Ρεάλ μίλησαν στα τελευταία λεπτά και παρόλο που λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη ο Νάχμπαρ μείωσε σε 75-76, η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα κατάφερε έστω και δύσκολα να «αλώσει» την πόλη με 75-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 29-44, 52-56, 75-77.

Εφές Πίλσεν (Αταμάν): Κασούν 13, Σμιθ 13 (2), Ρακόσεβιτς 4, Σούμπερτ, Τουνσερί 7 (1), Θόρντον 6, Πέκερ 7 (1), Νάχμπαρ 12 (1), Σαντιάγκο 9, Αρσλάν.

Ρεάλ Μαδρίτης (Μεσίνα): Τόμιτς 6, Πριτζιόνι 3, Χάνσεν, Λαβρίνοβιτς 11, Γιάριτς 10 (3), Ρέγιες 12, Καουκένας, Γκαρμπαχόθα 16 (2/5δίπ., 4/4τρίπ., 11ρ.), Μπούλοκ 7, Τζουλ 12 (3).