Α1 Μπάσκετ: Πανελλήνιος-Κολλοσός 85-83

Σάββατο, 20 Μαρτίου 2010 18:50

Ο Πανελλήνιος απέφυγε το… έμφραγμα στο Περιστέρι, επικρατώντας του Κολοσσού με 85-83. Ο Σμιθ σε «νεκρό» χρόνο χάρισε τη νίκη στους «Ολυμπιονίκες» απέναντι στους Ροδίτες που παρΆ ολίγον να κλέψουν το ροζ φύλλο.

Το ζητούμενο για τον Κολοσσό στο κλειστό του Περιστερίου απέναντι στον Ευρωπαίο Πανελλήνιο ήταν να φανεί ανταγωνιστικός απέναντι σε μια ομάδα που διεκδικεί την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Eurocup. Οι Ροδίτες έχουν εδραιωθεί σε τροχιά playoffs μετά τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες στην κανονική περίοδο, ωστόσο το ενδεχόμενο νέας υπέρβασης (βλ. τετράδα) δεν τους άφηνε αδιάφορους! Με τον Ρόμπερτ Ντόζιερ να δίνει το σύνθημα, ο Κολοσσός πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό απέναντι στους Κυψελιώτες παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 11-18 στα μέσα της πρώτης περιόδου.

Είναι χαρακτηριστικό ότι σε αυτό το διάστημα ο παίκτης των «θαλασσί» είχε σημειώσει 11 πόντους με 3/3 τρίποντα! Ο Τσάμης πήρε τη σκυτάλη από τον Αμερικανό και με αναπάντητους πόντους διατήρησε τους φιλοξενούμενους στο +11 (16-27) κόντρα στον Πανελλήνιο που αδυνατούσε να βρει λύσεις στην επίθεση του Κολοσσού. Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου ο Ντόζιερ… σίγησε, γεγονός που επέτρεψε στους γηπεδούχους να μειώσουν αρχικά σε 28-34 στο 12Ά πριν οι Βουγιούκας, Χαραλαμπίδης και Όουενς μειώσουν σε απόσταση αναπνοής (36-38). ΠαρΆ όλα αυτά ο Κολοσσός διατήρησε ισχνό προβάδισμα με προσωπικές ενέργειες του Παππά, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 42-48.

Στην επανάληψη ο Πανελλήνιος εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του με μπροστάρη τον Βουγιούκα, ο οποίος μάλιστα διαμόρφωσε το 53-52 για την ομάδα του Ηλία Ζούρου στο 25Ά. Ο Κολοσσός δεν το έβαλε κάτω και με δύο σερί τρίποντα των Παππά, Βασίλιεβιτς προηγήθηκε με +8 (65-73) στο 34Ά αλλά ο Πανελλήνιος με 8-0 σερί έφερε το ματς στα ίσια, ισοφαρίζοντας αρχικά σε 73-73 με τρίποντο του Παπαμακάριου ενώ πήρε κεφάλι στο σκορ με 76-73 με νέα τρίποντη «βόμβα» του έμπειρου γκαρντ στο 37Ά!

Τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Παππά να μειώνει σε 80-79 με τρίποντο, τον Βουγιούκα με 2/2 βολές να διαμορφώνει το 82-79 και τον Βασίλιεβιτς να κάνει το 82-81. Ο Χαρίσης ισοφάρισε σε 83-83 στα -10ΆΆ ενώ ο Σμιθ σε νεκρό χρόνο χάρισε τη νίκη στον Πανελλήνιο αφού πήρε το επιθετικό ριμπάουντ μετά από άστοχο τρίποντο του Παπαμακάριου.

Τα δεκάλεπτα: 21-32, 42-48, 62-65, 85-83

Πανελλήνιος (Ζούρος): Ξανθόπουλος 2, Παπαμακάριος 21, Χαραλαμπίδης 8, Καλαϊτζής 4, Όουενς 8, Σμιθ 17 (1), Πέτρουλας 3, Όστοιτς 3, Μπλάκνεϊ 3, Βουγιούκας 15

Κολοσσός Ρ. (Σφαιρόπουλος): Χάρις 12, Παντελιάδης 1, Βασίλιεβιτς 21 (5), Ζάρας, Μανωλόπουλος, Ασημακόπουλος, Ντόζιερ 13 (3), Χαρίσης 3, Τσάμης 17 (1), Παππάς 14 (2), Μοντς