Ευρωλίγκα: Ολυμπιακός-Πρόκομ 90-73

Μια νίκη για να πάνε στο Final4 θέλουν οι «ερυθρόλευκοι»
Πέμπτη, 25 Μαρτίου 2010 22:51
UPD:23:01

Ο Ολυμπιακός επικράτησε και στο δεύτερο ματς του ΣΕΦ με 90-73 της Πρόκομ, έκανε το 2-0 στη σειρά και πλέον θέλει μόλις μια νίκη στους εναπομείναντες τρεις αγώνες με τους Πολωνούς για να πάρει το εισιτήριο για το Final Four του Παρισιού.

Οι «ερυθρόλευκοι» με κορυφαίο τον Θοδωρή Παπαλουκα έφτασαν στη νίκη πολύ πιο εύκολα σε σχέση με το παιχνίδι της Τρίτης, αφού αυτή τη φορά ήτανε σοβαροί στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και στο τέταρτο απλώς πάτησαν γκάζι και δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Τόμας Πατσέσας να τους φτάσουν στο σκορ.

Το πιο καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης ήταν στο 31' όταν ο Ολυμπιακός από το 65-60 που προηγούταν, αύξησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, στο +11, με έμμεσο τρίποντο του Κλέιζα και κανονικό του Παπαλουκά.

Πάντως, οι γηπεδούχοι από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν τις διαθέσεις τους, όταν με τον Κλέιζα και τον Τεόντοσιτς να πυροβολούν συνεχώς από τα 6 και 25 πήραν κεφάλι στο σκορ με 12-4. Ο Παπαλουκάς στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη και ανέβασε σε ακόμα μεγαλύτερα επίπεδα το προβάδισμα της ομάδας του, σκοράροντας εννιά πόντους και κάνοντας το 44-27 στο 17'.

Οι Πολωνοί το μόνο που κατάφερναν κάθε φορά να τρέξουν κάποια σερί για να μειώνουν προσωρινά, όμως όλα γι' αυτούς τελείωσαν στο 4ο δεκάλεπτο, που ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος και δεν τους άφησε κανέναν περιθώριο.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 46-38, 62-58, 90-73

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 20(4), Πεν, Τσίλντρες 11(1), Βούισιτς 4, Βασιλόπουλος, Μπέβερλι 2, Μπουρούσης 2, Χαλπερίν 2, Κλέιζα 26(2), Μαυροκεφαλίδης 4, Τεόντοσιτς 14(2), Σχορτσιανίτης 5.

Πρόκομ (Πατσέσας): Χάρινγκτον, Λόγκαν 5(1), Γιάγκλα 5, Λάπετα 2, Ζαμοϊσκι 3(1), Στζότκα, Βάρντα 10, Γουντς 20, Μπάρελ 5, Γιούιν 19(3), Χρίτσανιουκ 4.