Ευρωλίγκα: Πρόκομ-Ολυμπιακός 70-86

Στο Final Four του Παρισιού οι «ερυθρόλευκοι»
Πέμπτη, 01 Απριλίου 2010 22:36
UPD:23:00

Πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις και σίγουρα την καλύτερή του στη σειρά, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Πρόκομ με 70-86 στην Πολωνία και πήρε το «εισιτήριο» για το Final Four του Παρισιού.

Οι «ερυθρόλευκοι», παίζοντας με συγκέντρωση από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, δεν άφησαν καθόλου τους παίκτες του Τόμας Πατσέσας να τους απειλήσουν και στο τέλος πανηγύρισαν την τρίτη τους νίκη με τους Πολωνούς.

Απόλυτη προσήλωση στην άμυνα και ψύχραιμες επιλογές στην επίθεση ήταν η συνταγή της επιτυχίας για τους μπασκετμπολίστες του Παναγιώτη Γιαννάκη, οι οποίοι πήραν διαφορά από νωρίς και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με ένα +8 υπέρ τους στο 20-28.

Στο δεύτερο με ακόμα καλύτερη άμυνα και επίθεση που να καίει, οι Πειραιώτες αύξησαν κι' άλλο το προβάδισμά τους και στο 18' άγγιξαν το +20, όταν ο Τσίλντρες με lay up έκανε το 28-47. Οι παίκτες της Πρόκομ πίεσαν σε εκείνο το σημείο και με τον Ζαμοΐσκι που ήρθε από τον πάγκο φάνηκαν πως θα μείωναν τη διαφορά πριν το τέλος του ημιχρόνου, όμως ο Μίλος Τεόντοσιτς με ψύχραιμο τρίποντο έκανε το 32-50.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό, που θα έκρινε εν πολλοίς το ματς. Αν οι Πολωνοί έμπαιναν δυνατά, θα μπορούσαν ίσως να κάνουν την ανατροπή. Αν ο Ολυμπιακός κρατούσε, το ματς θα τελείωνε. Τελικά έγινε το δεύτερο. Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη συνέχισαν να είναι σοβαροί και διατήρησαν το υπέρ τους +18 (48-66).

Από 'κει και πέρα, στο τέταρτο δεν μπορούσε να γίνει τίποτα το τραγικό. Ο Ολυμπιακός οδηγούσε το παιχνίδι εκεί που το ήθελε και ούτε στα τελευταία λεπτά δυσκολεύτηκε, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 70-86, με το οποίο έκανε το 3-1 στη σειρά των πλέι-οφ και πανηγύρισε την πρόκρισή του για δεύτερη συνεχή χρονιά στο Final Four της Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 32-50, 48-66, 70-86

Πρόκομ (Πατσέσας): Σέβεριν, Χάρινγκτον, Λόγκαν 18 (5/7δίπ., 2/6τρίπ., 2/5β.), Γιάγκλα 4 (0/3τρίπ.), 6ρ.), Λάπετα 2, Ζαμοΐσκι 7 (2), Σζτσζότκα, Βάρντα 3, Γουντς 16 (1/6δίπ., 4/7τρίπ., 2/2β., 5ρ.), Μπάρελ 4, Γιούινγκ (1/4δίπ., 4/7τρίπ.), Χρίτσανιουκ 2

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 7 91), Πεν, Τσίλντρες 22 (8/11δίπ., 1/3τρίπ., 3/3β., 6ρ., 1ασ., 3κλ., 2λ.), Βούιτσιτς 1, Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 2, Χαλπερίν, Κλέιζα 14 (3/6δίπ., 2/5τρίπ., 2/2β.), Μπέβερλι 4 (5ρ.), Τεόντοσιτς 15 (1/3δίπ., 3/5τρίπ., 4/6β., 7ρ., 5ασ., 4κλ., 4λ.), Σχορτσιανίτης 12 (4/5δίπ., 4/6β., 7ρ.)