Α1 Μπάσκετ: Πανιώνιος-Ηλυσιακός 72-69

Σάββατο, 17 Απριλίου 2010 19:11

Ο Ηλυσιακός έπαιζε την... ύπαρξή του στο κλειστό της Αρτάκης και προηγήθηκε με +12, όμως ο Πανιώνιος επικράτησε με 72-69 και συνεχίζει να ελπίζει για πρόκριση στα playoffs.

Οι Νεοσμυρνιώτες αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Ζορόσκι, Καλαμπόκη ενώ ο Ταϊρίς Ράις ήταν ανέτοιμος, λόγω του τραυματισμού και της ίωσης που τον ταλαιπώρησαν την προηγούμενη εβδομάδα. Με δεδομένο λοιπόν το πρόβλημα στη θέση του πλέι μέικερ, ο Γιάννης Αθηναίου αναγκάστηκε να τραβήξει μόνος του το... ζόρι στο οργανωτικό κομμάτι του παιχνιδιού των γηπεδούχων που βρήκαν λύσεις στα πρώτα λεπτά από τους Έρτσεγκ, Γιάνκοβιτς.

Από την άλλη πλευρά, ο Ηλυσιακός δεν ήταν διατεθειμένος να τα παρατήσει έτσι εύκολα. Οι προσωπικές ενέργειες του Κάμινγκς και τα ξεσπάσματα των Καρύδα, Παπανικολάου, Χάντερ διατήρησαν τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ (17-15 με 1/2 βολές του Καρύδα στα μέσα της πρώτης περιόδου). Με αναπάντητους πόντους των Αθηναίου, Παραγιού ο Πανιώνιος προηγήθηκε για πρώτη φορά με +6 (25-19) ενώ διατήρησε ισχνό προβάδισμα ως τις αρχές της δεύτερης περιόδου με τον Παπανικολάου να διαμορφώνει το 30-26 στο 12Ά.

Σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε η αντεπίθεση του Ηλυσιακού και του... Νίκου Χατζή! Τι έκανε ο έμπειρος γκαρντ μέσα σε διάστημα μιας περιόδου; Αρχικά μείωσε σε 32-31, στη συνέχεια έκανε το 40-45 στο 18Ά13ΆΆ ενώ έστειλε τη διαφορά στο +10 (40-50) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο γκαρντ του Ηλυσιακού ολοκλήρωσε το δεύτερο δεκάλεπτο με 13 πόντους, 5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 1.063 στο σύστημα αξιολόγησης index! Οι Νεοσμυρνιώτες πλήρωσαν τις κακές επιλογές στην επίθεση και τις αργές επιστροφές στην άμυνα που επέτρεψαν στον Ηλυσιακό να ξεφύγει στο σκορ.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +12 (40-52) για τους φιλοξενούμενους με καλάθι του Χατζή στος αρχές της τρίτης περιόδου ωστόσο η είσοδος του Έλντερ άλλαξε τα δεδομένα. Οι γηπεδούχοι «ανέβασαν» την αμυντική τους λειτουργία και με συνεχόμενους πόντους των Έλντερ, Μπράιαντ, Έρτσεγκ μείωσαν αρχικά σε 49-56. Ο Γιαννόπουλος με τρίποντο έκανε το 52-56 στα -3Ά13ΆΆ για τη λήξη της τρίτης περιόδου ενώ ο Μπράιαντ έβαλε... φωτιά στο παιχνίδι μειώνοντας σε 54-56! Εν τω μεταξύ οι παίκτες του Κουφού δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις πίσω από τα 6.25μ., ολοκληρώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με μόλις έξι πόντους (τέσσερις του Χατζή, δύο του Κάρτερ)!

Ο Πανιώνιος συνέχισε με το γκάζι πατημένο στην τελευταία περίοδο περίοδο, με το σερί των «κυανέρυθρων» να φτάνει στο 14-0 αφού ο... ανεβασμένος Έλντερ με πέντε αναπάντητους πόντους έκανε το 61-56 στο 32Ά15ΆΆ! Ο Κάμινγκς σκόραρε για τον Ηλυσιακό για πρώτη φορά μετά από πολύ ώρα, μειώνοντας σε 61-59 ενώ ο Χατζής διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες των φιλοξενούμενων κάνοντας το 63-61. Το τρίποντο του Έρτσεγκ (68-62 στα -2Ά28ΆΆ) ήταν μαχαιριά στην καρδιά του Ηλυσιακού που απάντησε άμεσα με τον Κάμινγκς, μειώνοντας σε 70-67.

Ο Βιδάλης έχασε την ευκαιρία να ρίξει κι άλλο τη διαφορά, ο Έρτσεγκ αστόχησε στην επίθεση των «κυανέρυθρων» και ο Κάρτερ από το ζωγραφιστό έκανε το 70-69 στα -20ΆΆ για τη λήξη. Ο Αθηναίου με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 71-69 στα -10.9ΆΆ ενώ ο Κάμινγκς έχασε την ευκαιρία να γίνει ήρωας αφού μπλόκαρε πάνω στον Έλντερ στην επόμενη επίθεση. Το τελικό 72-69 έκανε ο Αθηναίου από τη γραμμή των βολών.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 40-50, 54-56, 72-69