Ευρωλίγκα: ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Παρτιζάν 90-88

Κυριακή, 09 Μαΐου 2010 21:22
UPD:21:30
REUTERS/MARKO DJURICA

Δεν ήταν τελικός, αλλά θα μπορούσε. Σε μία δραματική αναμέτρηση, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε της Παρτιζάν με 90-88 στην παράταση και κατέλαβε την τρίτη θέση.

Η κατάκτηση της τρίτης θέσης δεν είναι και το μεγαλύτερο κίνητρο που μπορεί να έχει μία ομάδα σε ένα Final Four. Ωστόσο, καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειξε διατεθειμένη να φύγει χωρίς νίκη από το Παρίσι και πάλεψαν μέχρι τέλους για τη νίκη. Έπειτα από μία επιπλέον περίοδο, αυτή κατέληξε στη ρωσική ομάδα, με την Παρτιζάν να μένει για δεύτερη φορά με την προσπάθεια

Λάνγκτον, Λάνγκτον, Λάνγκτον...

Ο Τρέγιαν Λάνγκτον μπήκε «καυτός» στο παρκέ και στο 6'22'' η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν μπροστά στο σκορ με +10 (18-8), με τον Αμερικανό γκαρντ ήδη να μετρά 13 πόντους, πριν «κλείσει» την πρώτη περίοδο με 15 πόντους με 2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 5/6 βολές.

Η ρωσική ομάδα δεν είχε κανένα λάθος μέχρι το 10', η Παρτιζάν είχε φτάσει τα 6λ., αλλά η διαφορά στο σκορ ήταν μικρή. Ρόμπερτς και Ράσιτς, πηγαίνοντας προς το τέλος της περιόδου, ευστόχησαν σε τρίποντα και οι δύο ομάδες πήραν τις πρώτες ανάσες με το σκορ στο 25-20.

«Απάντηση» από Παρτιζάν

Ο Λάνγκτον ήταν ασταμάτητος και στο 13'25'' έφτασε τους 20 πόντους (35-26), όμως, η Παρτιζάν είχε αρχίσει να βρίσκει πολύτιμες λύσεις στα πρόσωπα των Βέσελι, Κέτσμαν και Ρόμπερτς για να μειώσει στο 17'05'' σε 41-37, πριν ο Λόρενς Ρόμπερς ρίξει τη διαφορά και στους 2 πόντους (44-42 στο 19'20''). Το ημίχρονο «έκλεισε» στο 47-44, με τον Λάνγκτον να έχει 22 πόντους και τους Βέσελι και Ρόμπερτς, από την άλλη, να βρίσκονται στους 10 πόντους έκαστος.

Πήγαινε-έλα το προβάδισμα

Η αντεπίθεση των παικτών του Ντούσκο Βουγιόσεβιτς συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο και το προβάδισμα δεν άργησε να αλλάξει χέρια. Ο ¶λεξ Μάριτς πέτυχε 6 σερί πόντους και στο 23'50'' η Παρτιζάν ξέφυγε με 50-53. Με τον Λάνγκτον να σκοράρει για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 26'42'', η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε χάσει αρκετή από τη δύναμή της, παρόλα αυτά δεν έμεινε πίσω στο σκορ. Μάλιστα, με τον Τζέι Αρ Χόλντεν να ευστοχεί πίσω από τα 6.25μ. προσπέρασε εκ νέου με 60-57 στο 27'55''.

Από ό,τι φαινόταν εν τέλει καμία ομάδα δεν ήταν διατεθειμένη φύγει από το Παρίσι χωρίς να έχει κάνει νίκη, με την αναμέτρηση να παραμένει αμφίρροπη μέχρι τέλους και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς πλευρά. Ο Ντούσαν Κέτσμαν μπορεί να έδωσε στην Παρτιζάν «αέρα» 4 πόντων (61-65 στο 30'25''), ωστόσο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει. Ο Χόλντεν «εκτέλεσε» και πάλι από απόσταση, ο Σάσα Κάουν σημείωσε 4 σερί πόντους και 68-67 στο 32'20''.

Η αστοχία κι οι καλές άμυνες έκαναν την εμφάνισή τους για περίπου ένα τρίλεπτο, μέχρι τη στιγμή που ο Νικίτα Κουρμπάνοφ με τρίποντο «έγραψε» στο 34'55'' το 73-69. Έκτοτε η «ομάδα του στρατού» παρέμεινε μπροστά στο σκορ, με την Παρτιζάν να αναζητά ανεπιτυχώς τρόπους να ξαναπάρει το προβάδισμα.

Έκανε τη διαφορά ο Κριάπα

Σισκάουσκας και Λάνγκτον διατήρησαν την ψυχραιμία τους από τη γραμμή του φάουλ στα τελευταία δευτερόλεπτα (75-72 στα -26.4'' και 77-74 στα -9.5''), αλλά ο Βίκτορ Κριάπα δεν έκανε το ίδιο στα -6.4'', αστοχώντας στην πρώτη εκ των δύο βολών του (78-76) και δίνοντας στην Παρτιζάν το δικαίωμα να ψάξει την επιπλέον περίοδο ή τη νίκη. Ο Μπο ΜακΚάλεμπ έκανε το coast to coast και... παράταση (78-78).

Επανόρθωσε ο Κριάπα, «εκτέλεσε» ο Χόλντεν

Το τρίποντο του Ντούσαν Κέτσμαν, με το οποίο «άνοιξε» η επιπλέον περίοδος έδωσε ώθηση στην Παρτιζάν. Όμως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε έτοιμη την «απάντηση» και δεν την άφησε να αναλάβει τα ηνία. Και λίγο πριν από το τέλος βρήκε ακόμη και την ευκαιρία να προσπεράσει στο σκορ. Ο Κριάπα, που είχε 1/2 βολές στα κρίσιμα δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας, πήρε το «αίμα» του πίσω και με έμμεσο τρίποντο «έγραψε» το 87-86 στα -36.8''. Ο Ράσιτς ξανάβαλε αμέσως μπροστά την Παρτιζάν με 87-88 κι όλα πήγαν στην τελευταία επίθεση της ρωσικής ομάδος.

Ο Λάνγκτον παραλίγο να μείνει με τη μπάλα στα χέρια, αλλά την κατάλληλη στιγμή βρήκε τον Χόλντεν, που «ξαναχτύπησε» πίσω από τα 6.25μ. για το 90-88 στα -2.4''! Ο ΜακΚάλεμπ ανέλαβε την ευθύνη του τελευταίου σουτ, αλλά το τρίποντό του δεν βρήκε στόχο και η τρίτη θέση πήγε στα χέρια της ΤΣΣΚΑ Μόσχας...

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-44, 61-62, 78-78, 90-88