Α1 Μπάσκετ: Πανελλήνιος-Παναθηναϊκός 73-75

Τρίτη, 18 Μαΐου 2010 20:44
UPD:20:57

Ο Πανελλήνιος έφτασε κοντά στο να σπάσει ένα σερί πέντε χρόνων του Παναθηναϊκού στα πλέι οφ χωρίς ήττα μέχρι τα ημιτελικά, όμως εν τέλει γνώρισε την ήττα στο κλειστό της Κυψέλης με 73-75 από το τριφύλλι.

Οι Ολυμπιονίκες κόντραρα μέχρι τέλους τους αντιπάλους τους και με δυο συνεχόμενα τρίποντα του Σμιθ στο τελευταίο λεπτό γύρισαν από το -5 (67-72), στο +1 (73-72). Παρόλα αυτά, μια καλά οργανωμένη επίθεση των παικτών του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στα 12'' με τον Διαμαντίδη να βγάζει έξω στον Νίκολας και αυτός να πυροβολεί εύστοχα πίσω από τα 6 και 25, έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

Κακή εμφάνιση κατά τ' άλλα από τους πράσινους, οι οποίοι αν και προηγήθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με 14 πόντους, έριξαν την απόδοσή τους και ο Πανελλήνιος με σκληρή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση μπόρεσε να τους φτάσει.

Συγκεκριμένα στο τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου τα συνεχόμενα λάθη του Παναθηναϊκού έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πλησιάσουν στο -4 και στο τέταρτο δεκάλεπτο να διατηρήσουν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα, αλλά στο τέλος μέτρησαν οι λεπτομέρειες και η εμπειρία των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 30-44, 56-60, 73-75