Ισόπαλος 1-1 ο αγώνας Σλοβακία - Ν. Ζηλανδία

Τρίτη, 15 Ιουνίου 2010 17:20
UPD:17:55

Ισόπαλη (1-1) έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Σλοβακία και τη Νέα Ζηλανδία. Η τελευταία κατάφερε να αποσπάσει τον πρώτο της βαθμό σε Μουντιάλ την τελευταία στιγμή, χάρη στον Γουίνστον Ριντ, ενώ οι Σλοβάκοι είχαν προηγηθεί με γκολ οφσάιντ.

Η αρχική εκτίμηση των Σλοβάκων ότι είχαν εύκολο έργο δεν άργησε να διαψευστεί, καθώς οι Νεοζηλανδοί μπήκαν αποφασισμένοι να αποδείξουν την αξία τους. Μετά το εικοσάλεπτο η ομάδα του Βάις κατάφερε να βγει μπροστά. Το μεγάλο αστέρι των Σλοβάκων, ο Μάρεκ Χάμσικ αποφάσισε να μπει στο ματς.

Οι Σλοβάκοι άρχισαν να γίνονται απειλητικοί προς την εστία του Πάστον. Στο 28ο λεπτό ο Σέστακ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, αλλά ο επιθετικός της Μπόχουμ αστόχησε και το ημίχρονο έληξε με 0-0, αφού με εξαίρεση ένα σουτ του Χάμσικ λίγο πριν το τέλος δεν υπήρξε κάτι αξιοσημείωτο.

Η πλάστιγγα έγειρε με τον Βίτεκ να ανοίγει το σκορ από καθαρή θέση οφσάιντ μετά από σέντρα του Σέστακ. Μετά το γκολ, η Νέα Ζηλανδία ανέβηκε πιο ψηλά για να πιέσει.

Οι Σλοβάκοι θα μπορούσαν να κλειδώσουν τη νίκη εκμεταλλευόμενοι τους κενούς χώρους που άφηναν οι αντίπαλοί τους, ωστόσο αποδείχτηκαν επιπόλαιοι στη τελική προσπάθεια, όπως φάνηκε στο 69ο λεπτό με τον Βάις.

Στο 88ο λεπτό ο Σμελτς έστειλε το πρώτο προειδοποιητικό μήνυμα, αλλά οι Σλοβάκοι δε το έλαβαν. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σμελτς έκανε τη σέντρα και ο Ρίντ αφύλακτος στη καρδιά της μικρής περιοχής με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα του Βλάντιμιρ Βάις δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα να διατηρησει το υπέρ της σκορ και να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις στο Μουντιάλ.

Οι συνθέσεις:

Ν. Ζηλανδία: Πάστον, Λόκχεντ, Ριντ, Βίσελιτς (78' Κρίστι), Νέλσεν, Έλιοτ, Μπέρτος, Σμελτζ, Κίλεν (72' Γουντ), Φάλον, Σμιθ

Σλοβακία: Μούχα, Σκρτελ, Ντούριτσα, Τσεχ, Ζάμπαβνικ, Στρμπα, Βάις (90' Κούτσκα), Σέστακ (81' Χολόσκο), Βίτεκ (84' Στοκ), Χάμσικ, Γέντρισεκ.