Μουντομπάσκετ: Ελλάδα-Κίνα 89-81

Σάββατο, 28 Αυγούστου 2010 17:56
UPD:19:00

Νικηφόρα ξεκίνησε η Εθνική μας ομάδα της υποχρεώσεις της στο Μουντομπάσκετ της Τουρκίας, επικρατώντας της Κίνας με 89-81 στην ¶γκυρα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρότι είχε σχεδόν καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού την πρωτοπορία στο σκορ, δυσκολεύτηκε μέχρι να κάμψει την αντίσταση των Ασιατών, οι οποίοι δεν τα παράτησαν σε κανένα σημείο του ματς.

Έτσι, αν και έλειψε η δύναμη μέσα στη ρακέτα των τιμωρημένων Σοφοκλή Σχορτσιανίτη και Αντώνη Φώτση, εν τέλει οι απουσίας τους δεν κόστισε.

Το πρώτο μέρος βρήκε την Εθνική με προβάδισμα 10 πόντων (47-37), όμως τα πολλά άστοχα τρίποντα -7 στα 18 στο πρώτο 20λεπτο- έδωσαν τη δυνατότητα στους Κινέζους να πάνε σε επαναλαμβανόμενες επιθέσεις και να κρατήσουν τη διαφορά σε χαμηλά επίπεδα.

Στην επανάληψη, τόσο στο τρίτο, όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο το ίδιο σκηνικό επαναλαμβανόταν διαρκώς: Η Ελλάδα έπαιρνε ένα κάποιο προβάδισμα και στη συνέχεια το πετούσε στα σκουπίδια με κακές επιλογές στην επίθεση και χαλαρή άμυνα.

Οι Κινέζοι επέμεναν στην άμυνα ζώνης, δίνοντας πολλά ελεύθερα μακρινά σουτ στους διεθνείς μας, ρίσκο που τους βγήκε, αφού η αστοχία των παικτών του Γιόνας Καζλάουσκας συνεχίστηκε.

Αντίθετα, οι «κόκκινοι» με πολλές ατομικές προσπάθειες και βασιζόμενοι στα αθλητικά τους προσόντα κατάφεραν και μείωσαν. Μάλιστα, στο 32' πήραν και κεφάλι στο σκορ, όταν με 2/2 βολές ο Γιανλιάν έκανε το 65-66. Σε εκείνο το σημείο ένα δίποντο και ένα τρίποντο από τον Νίκο Ζήση και άλλοι δυο πόντοι από τον Γιάννη Μπουρούση ανέβασαν τον δείκτη στο 74-66.

Οι αντίπαλοί μας δεν τα παράτησαν και με ηγέτες τους Γιανλιάν και Γιούε μείωσαν στο 36' 50'' πάλι στους δυο πόντους (81-79), όμως ο Βασίλης Σπανούλης ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών, όπου τον έστελναν οι Κινέζοι και οδήγησε την Εθνική στην τελική επικράτηση.

Επόμενος αγώνας για την Ελλάδα την Κυριακή κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 47-37, 65-62, 89-81

Ελλάδα (Καζλάουσκας): Βουγιούκας, Μπουρούσης 21(2), Ζήσης 21(4), Σπανούλης 19(3), Καλάθης 2, Πρίντεζης, Περπέρογλου 6, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 11(3), Καϊμακόγλου 3(1)

Κίνα (Ντάνγουολντ): Ντινγκ 2, Λιου 7, Γιου 3 (1), Γουάνγκ 13 (2), Σουν 15 (2), Ζανγκ Γι 26, Γκουό, Ζ. Γουάνγκ 15 (2), Ζου