Μουντομπάσκετ: Ακτή Ελεφαντοστού-Ελλάδα 60-97

Τετάρτη, 01 Σεπτεμβρίου 2010 20:18
UPD:20:39

Την ευκολότερη νίκη της στο φετινό Μουντομπάσκετ της Τουρκίας πήρε η Εθνικής, επικρατώντας με 97-60 της άτυχης Ακτής Ελεφαντοστού.

Το πείσμα των διεθνών μας και η διάθεσή τους να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις μετά τη χθεσινή τους ήττα από την Τουρκία, σε συνδυασμό με το πολύ χαμηλό επίπεδο των αντιπάλων τους βοήθησαν στο να ξεφύγει το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα από νωρίς στο σκορ και να φτάσει έτσι σε μια από τις μεγαλύτερες νίκες του -σε διαφορά σκορ- σε διεθνή διοργάνωση.

Ιδιαίτερη κριτική, βεβαίως, δεν χωράει στο ματς. Η Ακτή Ελεφαντοστού άντεξε μόλις για ένα δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκε με 7-0 στο ξεκίνημα. Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας δεν δυσκολεύτηκαν για να βρουν ρυθμό και πήραν προβάδισμα που έκλεισε στο τέλος της πρώτης περιόδου στο +6 (14-20).

Εφιαλτικό για τους Αφρικανούς ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο με την Εθνική να πετυχαίνει 27 πόντους και αυτοί μόλις πέντε. Σκορ ημιχρόνου 19-47!

Ακόμα μεγαλύτερη η διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (38-81). Παίζοντας επιθετικά οι διεθνείς έβαζαν πόντους με κάθε δυνατό τρόπο απέναντι σε μια ανύπαρκτη άμυνα που πελαγοδρομούσε.

Φυσικά στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν υπήρχε κανένα λόγος η Εθνική να συνεχίσει να τρέχει και σεβόμενη και τους αντιπάλους της έριξε ταχύτητα.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 19-47, 38-81, 60-97

Ακτή Ελεφαντοστού (Ντεσαρζίν): Αμαγκού, Κονέ 5, Εντί 9 (3), Εντιαγέ 6, Κονατέ 2, Λαμιζανά 9 (1), Καλέ 8, Αμπουό 4 (1), Νταμπιατέ 4, Ταπέ 2, Ασιέ 11

Ελλάδα (Καζλάουσκας): Βουγιούκας 4, Μπουρούσης 9 (2), Ζήσης 4, Σπανούλης 10 (2), Καλάθης 15, Φώτσης 6 (2), Πρίντεζης 12 (1), Περπέρογλου 2, Τσαρτσαρής 12, Διαμαντίδης 5 (1), Καϊμακόγλου 8 (2), Σχορτσιανίτης 10