Μουντομπάσκετ: Σλοβενία-Αυστραλία 87-58

Κυριακή, 05 Σεπτεμβρίου 2010 20:35

Η Σλοβενία έκανε μία... χαψιά τα «καγκουρό» της Αυστραλίας (87-58) και πήρε πανηγυρική πρόκριση για τα προημιτελικά του Mundobasket. Απολαυστικοί οι παίκτες του Μέμι Μπετσίροβιτς, με πρώτο σκόρερ τον Γιάκα Λάκοβιτς (19π.).

Η αναμέτρηση άρχισε με τη Σλοβενία να μπαίνει πιο δυνατά στο παρκέ και να παίρνει προβάδισμα 7-0 μετά από τρία λεπτά, με τους Αυστραλούς εγκλωβισμένους στο πιεστικό man to man των παικτών του Μέμι Μπετσίροβιτς. Στα μισά του 1ου δεκαλέπτου, τα «καγκουρό» συνεχίζουν να βλέπουν το καλάθι σαν κουμπότρυπα με 0/5 δίποντα και 0/2 τρίποντα, με τον Μπρετ Μπράουν να καλεί σε time out, με το σκορ στο 9-0 υπέρ των Σλοβένων. Ο Νίλσεν βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι, με την Αυστραλία να μειώνει σε 12-6, όμως η άμυνα των Σλοβένων δεν αφήνει περιθώρια στους «Μπούμερς», με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 16-8 για την παρέα του Ντράγκιτς, που με 5 πόντους ηγείται της ομάδα του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινά με το πρώην «πράσινο» δίδυμο, Γιάκα Λάκοβιτς και Σάνι Μπετσίροβιτς να στέλνουν τη διαφορά στο +14 με δύο τρίποντα, με τους Αυστραλούς να αναγκάζονται από πολύ νωρίς να κυνηγήσουν το σκορ (24-10). Στα μισά του δκαλέπτου, ο Ούρος Σλόκαρ με lay up, έγραψε το 30-14 για τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα, με τους Αυστραλούς να σκοράρουν με το σταγονόμετρο. Δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Σλοβενία έχει εκτοξεύσει τη διαφορά στους +19 πόντους (37-18), με τους Αυστραλούς να μετρούν 5/20 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Με τρίποντο του Γιάκα Λάκοβιτς (έχει φτάσει τους 11 πόντους) η διαφορά πάει στο +21, με τη Σλοβενία να πετυχαίνει double score επί της Σλοβενίας, που μετά από 20 λεπτά στο παρκέ δεν έχει δικαιολογήσει την παρουσία της στη φάση των «16». Τα 8/17 τρίποντα των Σλοβένων αποτυπώνουν όλη τη διαφορά των δύο ομάδων, ενώ η άμυνα του Μέμι Μπετσίροβιτς έχει κλείσε κάθε διάδρομο στους Αυστραλούς, που σκοράρουν μόνο χάρη σε προσωπικές ενέργειες του Μιλς.

Οι Αυστραλοί βάζουν καλάθια με… πόνο και αίμα, σε αντίθεση με τους Σλοβένους που σκοράρουν κατά βούληση και στο 2ο ημίχρονο, με το σκορ στο 51-30, μετά από τρία λεπτά στην 3η περίοδο, με τον Νάχμπαρ να παίρνει μπροστά και να σκοράρει 5 συνεχόμενους πόντους. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, η διαφορά έχει φτάσει στους 25 πόντους (58-33), με τους Αυστραλούς να δείχνουν ανήμποροι να γυρίσουν το ματς και να απειλήσουν τους υπερηχητικούς Σλοβένους. Με τρίποντο του Μίχα Ζούπαν μετά από ασίστ του Μπετσίροβιτς, η Σλοβενία παίρνει τη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα (68-40) και όλα δείχνουν ότι το τελευταίο δεκάλεπτο θα έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Με 9/25 δίποντα και 2/13 τρίποντα, η Αυστραλία δεν μπορεί να έχει βλέψεις για διάκριση σε μια τέτοια διοργάνωση. Το δεκάλεπτο ολοκληρώνεται με 71-45 και το μόνο που απομένει είναι τα τελικά πανηγύρια των Σλοβένων.

Με τον Λάκοβιτς να κάνει όργια (5/10 τρίποντα) και τον Μέμι Μπετσίροβιτς να «αδειάζει» τον πάγκο του, για να ξεκουράσει τους παίκτες του για τον προημιτελικό, η διαφορά αγγίζει τους 30 (74-45), με τους Σλοβένους να παίζουν το καλύτερό τους παιχνίδι στην κατάλληλη στιγμή «σκορπίζοντας» τους Αυστραλούς που δεν μπήκαν ποτέ στο πνεύμα του αγώνα. Τα τελευταία έξι λεπτά του αγώνα παίχτηκαν για τον απλούστατο λόγο ότι οι αγώνες δεν επιτρέπεται να λήγουν στο 34', αλλά η εικόνα του πάγκου της Αυστραλίας είναι ενδεικτική της γενικότερης καθίζησης των «Μπούμερς». Τα τρίποντα(;) του γεροΓιακότνικ και του Ντράγκιτς έστειλαν τη διαφορά στους 35 (84-49) με το διασυρμό τον Αυστραλών να μην έχει τέλος και τον Μέμι Μπετσίροβιτς να απολαμβάνει από τον πάγκο το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Το τελικό 87-58 στέλνει τη Σλοβενία στους «8», εκεί όπου περιμένει το νικητή του Τουρκία-Γαλλία, ενώ οι Αυστραλοί θα πάρουν -κι αυτοί- νωρίτερα απΆ ό,τι υπολόγιζαν το αεροπλάνο για το Σίδνεϊ.

Τα δεκάλεπτα: 16-8, 42-21, 71-45, 87-58

Σλοβενία (Μπετσίροβιτς): Σλόκαρ 8 (2), Λάκοβιτς 19 (1/1δίπ., 5/11τρίπ., 2/4β.), Ρίζβιτς 4 (5ρ.), Μπετσίροβιτς 8 (2), Κλόμπουτσαρ (1), Ούντριχ 3, Νάχμπαρ 7 (1), Ντράγκιτς 10 (2τρίπ, 8ασ.), Γιαγκόντνικ 5 (1), Ζούπαν 8 (2), Βίντμαρ 2, Μπρέζετς 12

Αυστραλία (Μπράουν): Μάρτιν 2, Μιλς 13 (1/7τρίπ.), Γκίμπσον, Ινγκλές 13, Νιούλεϊ, Μπάρλοου 2, Γουόρθινγκτον 2, Μπάινς 2, ¶ντερσεν 8, Νίλσεν 12 (3/8δίπ., 0/3τρίπ., 6/7β., 8ρ.), Μάριτς 1 (0/4δίπ., 1/2β., 4ρ.)