Α1 Μπάσκετ: Ολυμπιακός-ΑΕΚ 82-50

Κυριακή, 31 Οκτωβρίου 2010 21:37

Στην ΑΕΚ ξέσπασε ο Ολυμπιακός για την απρόσμενη ήττα του στο Μπάμπεργκ. Οι παίκτες του Ίβκοβιτς συνέτριψαν με 82-50 την «Ένωση» στο άδειο ΣΕΦ (εξέτισαν την πρώτη από τις 6 αγωνιστικές της τιμωρίας), διπλασιάζοντας τις νίκες τους στο πρωτάθλημα.

Μπουρούσης (15π.) και Νίλσεν (14π.) ξεχώρισαν για τους Πειραιώτες, σε ένα ματς που δεν χρίζει ιδιαίτερης κριτικής. Από πλευράς των τραγικών φιλοξενούμενων ο Δορκοφίκης είχε 12 πόντους.

«Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται», όπως λέει ο θυμόσοφος λαός μας. Ο Ολυμπιακός έδειξε εξ αρχής τις… άγριες διαθέσεις του απέναντι στην ανήμπορη να τον παρακολουθήσει ΑΕΚ. Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς απέδωσαν όμορφο μπάσκετ και επέβαλαν το ρυθμό τους. Η διαφορά ανέβαινε με γεωμετρική πρόοδο. Το 10-2 του 2Ά έγινε 22-4 στο 7Ά και 29-10 στο 10Ά. Η συνέχεια του αγώνα θα ήταν ανάλογη και ο Ολυμπιακός θα έχανε μόνο αν έπαιζε με τρεις παίκτες αντί για πέντε.

Δεν υπερβάλλουμε. Η εικόνα της ΑΕΚ ήταν απογοητευτική και η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων «χαώδης». Όταν ο Ολυμπιακός αποφάσιζε να πιέσει σε όλο το γήπεδο, οι παίκτες της «Ένωσης» δεν μπορούσαν να περάσουν το κέντρο. Στις αρχές της δεύτερης περιόδου το σκορ έγινε 35-10 (12΄Ά) και τρία λεπτά αργότερα ανέβηκε στο 44-12. Το συγκρότημα του Μηνά Γκέκου μετά βίας κατάφερε να ξεπεράσει τους είκοσι πόντους με το τέλος του ημιχρόνου, εκμεταλλευόμενη πάντως τη μερική χαλάρωση του Ολυμπιακού (50-21).

Μέχρι και ο γιος του Βασίλη Σπανούλη προτίμησε να κοιτάζει προς την εξέδρα των επισήμων πίνοντας το γάλα του αντί να χαζεύει τις εξελίξεις στο παρκέ και τα… καμώματα του μπαμπά του. Στο 27Ά η διαφορά έφτασε στο +37 (67-30). Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να παίζει με συγκέντρωση στην άμυνα και να σκοράρει με ικανοποιητικούς ρυθμούς στην επίθεση. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 69-33 με όλους τους παρευρισκόμενους να περιμένουν τη λήξη του αγώνα για να δουν το εύρος της διαφοράς. Στο 36Ά σημειώθηκε το εντυπωσιακό νταμπλ σκορ 80-40 πριν το τελικό 82-50.

Τα δεκάλεπτα: 29-10, 50-21, 69-33, 82-50

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 9, Νεστέροβιτς 10, Γκόρντον, Σπανούλης 6, Μπουρούσης 15 (1), Πελεκάνος 8 (1), Γλυνιαδάκης 5, Νίλσεν 14, Παπανικολάου 10, Τεόντοσιτς 5 (1), Κατσίβελης

ΑΕΚ (Γκέκος): Καστλ 11 (1), Κοχαντάρεβιτς 8, Παπανικολάου 2, Μακ 4, Δορκοφίκης 12, Καλλινικίδης, Σάνον 2, Γκράντι 4, Μελς