Α1 Μπάσκετ: ΑΕΚ-Πανελλήνιος 69-74

Σάββατο, 06 Νοεμβρίου 2010 19:18

Το τελευταίο ματς της ΑΕΚ στο Ελληνικό συνοδεύτηκε με ήττα από τον Πανελλήνιο. Το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου επικράτησε με 74-69 της Ένωσης σημειώνοντας την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Πανελλήνιος μπήκε διαβασμένος και ψυχωμένος στο παρκέ του Ελληνικού. Με τον Μπάιαρς να «χτυπά» από την περιφέρεια και τον Σκλάβο να ελέγχει την εναέρια κυκλοφορία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 13 πόντους διαφορά (15-28). Από την πλευρά της η ΑΕΚ αντιμετώπιζε πρόβλημα στο σκοράρισμα αλλά και στον τομέα των ριμπάουντ και δη των επιθετικών.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα χειροτέρευσαν για τους γηπεδούχους. Πέραν του Δορκοφίκη κανένας άλλος δεν σκόραρε στην επίθεση ενώ αμυντικά συνέχισαν να είναι ευάλωτοι. Στο 16’ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 20 πόντους διαφορά (21-41). Κάπου εκεί λειτούργησε το ένστικτο της αυτοσυντήρησης και αφού έσφιξαν την άμυνά τους έτρεξαν ένα σερί 10-0 και μείωσαν σε 31-41 με τρίποντο του Μακ στο 18’. Ο Πανελλήνιος απάντησε με ένα 4-0 λόγω ενός λάθους του Μελς και μιας τεχνικής ποινής στον πάγκο της ΑΕΚ αλλά το ημίχρονο τελείωσε με 35-45.

Με 8-0 σερί και ηγέτη τον Μπάιαρς ο Πανελλήνιος ξεφεύγει ξανά με +18 (35-53 στο 23’) εκμεταλλευόμενος το πεντάλεπτο επιθετικό «μπλακ άουτ» της ΑΕΚ, η οποία όμως και πάλι βελτιώθηκε και ανεβάζοντας στροφές σε άμυνα και επίθεση έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων 46-55 στο 27’) πριν τη λήξη του δεκαλέπτου με 50-58. Σημαντική ήταν η συμβολή του Άκη Καλλινικίδη στο επιθετικό κομμάτι .

Στην τελευταία περίοδο το ματς έγινε ντέρμπι. Η ΑΕΚ έφτασε στο σημείο να ισοφαρίσει το παιχνίδι (61-61 στο 35’) αλλά ο Πανελλήνιος προηγήθηκε με 65-69. Τα τελευταία λεπτά έμοιαζαν με θρίλερ που στο τέλος του όμως χαμογέλασε ο Πανελλήνιος. Με το σκορ στο 67-70 ο Δορκοφίκης αστόχησε σε δύο βολές στα 27,5’’ ο Μπέιλι τον μιμήθηκε. Ο Γκράντι ήταν όμως εύστοχος στα 15,7’’ μειώνοντας στον πόντο (69-70). Ο Σκλάβος απάντησε με το ίδιο νόμισμα (69-72), ο Καλλινικίδης αστόχησε σε τρίποντο (η μπάλα μπήκε και βγήκε) και έπειτα από το αμυντικό ριμπάουντ ο Παπαμακάριος κέρδισε το φάουλ και με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 69-74

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 25-45, 50-58, 69-74