Α1 Μπάσκετ: Ηρακλής-Ηλυσιακός 82-79 (70-70 καν. διάρκεια)

Σάββατο, 06 Νοεμβρίου 2010 19:56

Στην παράταση κατάφερε ο Ηρακλής να κάμψει την αντίσταση του Ηλυσιακού, τον οποίο κέρδισε με 82-79 στο Ιβανώφειο για την 3η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι απέναντι στον Ηλυσιακό, καθώς τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να είναι στο +12 (24-12). Όμως, στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση με πρωταγωνιστή τον Νίκο Χατζή, που με 11 πόντους μείωσε σε 24-22 στο 14’ και βοήθησε την ομάδα του να μείνει κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο (37-34). Το έργο ήταν το ίδιο και στην επανάληψη, με τον Ηλυσιακό να κοιτάζει στα… μάτια τον «Γηραιό» και να… φλερτάρει με το «διπλό». Αυτό οδήγησε στο ισόπαλο 70-70 και στην παράταση, όπου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του αντιπάλου και, με τη βοήθεια του Πέτροβιτς, να φτάσουν στη νίκη και στο τελικό 82-79.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 37-34, 54-46, 70-70 (Παράταση 89-72)

Οι συνθέσεις:

Ηρακλής (Κώστας Μέξας): Πεταλωτής, Έβερετ, Εϊτουταβίτσιους, Δεμερτζής, Παπανικολόπουλος, Αγγελακόπουλος, Λιούις, Τσαλκιτζής, Πέτροβιτς, Δέσπος, Λαμπρόπουλος

Ηλυσιακός (Βασίλης Φραγκιάς): Τόμπσον, Καρύδας, Κυρίτσης, Χατζής, Παπαντωνίου, Κανονίδης, Κούκουλας, Κασελάκης, Μπάξτερ, Γαλιώτος, Πρόγουελ, Τόντιτς