Α1 Μπάσκετ: Αρης-ΠΑΟΚ 81-68

Σάββατο, 06 Νοεμβρίου 2010 21:45

Με τον Χρήστο Ταπούτο να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ, ο Άρης επικράτησε του ΠΑΟΚ με 81-68 στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο για την 3η αγωνιστική της Α1.

Ο Αρης μπήκε πιο δυνατά στο ντέρμπι και με δύο σερί τρίποντα του Ταπούτου έφτασε στο +8 (12-4) στο 5'. Ο ΠΑΟΚ δεν πτοήθηκε, πάντως, και με τον Μάρσαλ να σκοράρει με διάφορους τρόπους και γενικά έχοντας περισσότερες επιλογές στο κοντρόλ παιχνίδι, ήταν πάντα κοντά στο σκορ. Με τρίποντο του Μάρσαλ, μάλιστα, πέρασε και μπροστά με 30-31 στο β' 10λεπτο, αλλά ο Ταπούτος ήταν εκπληκτικός και οδήγησε τον Αρη στο +5 (39-34) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα της γ' περιόδου οι γηπεδούχοι έπαιξαν τρομερή άμυνα και βρίσκοντας συνεχώς λύσεις στην επίθεση, με τον Ταπούτο να είναι εκπληκτικός, άρχισαν συνεχώς να ανεβάζουν τη διαφορά. Ουσιαστικά στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρξε ντέρμπι, με τον Αρη συνεχώς να ανεβάζει τη διαφορά και τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να την κρατήσει σε ένα... αξιοπρεπές επίπεδο.