Β' Εθνική: Σημαντικές νίκες για Λεβαδειακό, Καλλιθέα, Εθνικό Αστέρα

Κυριακή, 28 Νοεμβρίου 2010 22:11

Συνεχίζει να ανεβαίνει ο Λεβαδειακός στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής, καθώς στον Εύοσμο επικράτησε με 0-1 του Αγροτικού Αστέρα.

Το μοναδικό γκολ στη συνάντηση πέτυχε με πολύ όμορφη ατομική ενέργεια ο Πόποβιτς στο 66'.

Σημαντική νίκη με ανατροπή (2-1) πήρε η Καλλιθέα κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στην εκπνοή του πρώτου μέρους μετά από μακρινό σουτ του Ραόνε και τραγικό λάθος του τερματοφύλακά της, Αθανασόπουλου. Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι στην επανάληψη και ισοφάρισαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζουμπουλάκη στο 63', ενώ στο 76' ο Κισκαμπάνης εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην περιοχή των φιλοξενούμενων και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μεγάλη επικράτηση του Εθνικού Αστέρα επί του Πανθρακικού με 2-1 μέσα στην Κομοτηνή. Ο Παλάσκας έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους μόλις στο πρώτο λεπτό της συνάντησης, όμως οι Θρακιώτες ισοφάρισαν στο 32' με τον Ρομπέρ. Παρόλα αυτά, με γκολ του Φραντζεσκί στο 45' ο Αστέρας πήρε τη νίκη.

1-0 με γκολ του Νατσέφσκι στο 78' επικράτησε η Ηλιούπολη του Θρασύβουλου, ενώ το Εθνικός-Δόξα Δράμμας έλειξε 2-2, παρότι οι φιλοξενούμενοι πήραν δυο φορές κεφάλι στο σκορ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Σάββατο (27/11)

Ιωνικός-Βέροια 0-0

Τρίκαλα-Πιερικός 1-2 (41' Μανουσάκης – 45', 52' Γκουγκουλιάς)

Κυριακή (28/11)

Καλλιθέα-Αναγέννηση Καρδίτσας 2-1 (63' Ζουμπουλάκης, 76' Κισκαμπάνης - 45' Ραονέ)

Πανθρακικός-Εθνικός Αστέρας 1-2 (32' Ρομπέρ – 1' Παλάσκας, 45' Φραντζεσκί)

Αγροτικός Αστέρας-Λεβαδειακός 0-1 (66' Πόποβιτς)

Ηλιούπολη-Θρασύβουλος 1-0 (78' Νατσέφσκι)

Εθνικός-Δόξα Δράμας 2-2 (27' Ουατάρα, 77' πεν. Κορακάκης – 11' Γελαδάρης, 48' Μαρκόφσκι)